Odluka rukovodstva „Šuma RS“ da na poziciju direktora Šumskog gazdinstva Romanija imenuje Rajka Bulajića izazvala je pobunu drvoprerađivača s prostora Romanije i Gornjeg Podrinja. Kažu da je i ranije bio direktor, te da ga pamte po bahatom odnosu prema domaćim prerađivačima, izvozu drveta i smanjenju broja uposlenih u firmama s ovog prostora u vrijeme njegovog mandata.
Odluka o imenovanju direktora bila je samo povod da se otvoreno progovori o dvodecenijskom neodgovornom odnosu prema drvetu, kao najznačajnijem resursu ovog kraja. Uz jako policijsko osiguranje na platou ispred Sportske dvorane u Sokocu, danas se okupilo gotovo 1.000 ljudi, a saobraćaj kroz grad se odvijao jednom trakom zbog dolaska nekoliko desetina teških kamiona iz firmi koje se bave preradom drveta.
Prvi zahtjev sa skupa bio je da se sirovinama iz domaćih šuma najprije snabdiju domaći prerađivači. – Etat Šumskog gazdinstva „Visočnik“ iz Han Pijeska je 85.440 kubika trupca. Prema bodovanju, koje je izvršilo Ministarstvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo RS, domaćim proizvođačima u ovoj godini će biti odobreno 33.000 kubika, a 52.440 kubika potpisuju drvoprerađivači van opštine. Prošle godine 87.000 kubika trupca je izvezeno. Trupci idu za Srbiju, a prije ovog skupa prerađivači iz Višegrada pokazali su mi snimke kamiona kako prelaze granicu i idu za Srbiju – kaže Radojica Maksimović, drvoprerađivač iz Han Pijeska. Inače, ugovorom o snabdijevanju drvnim sortimentima između Šuma RS i drvoprerađivača preprodaja i izvoz drveta strogo su zabranjeni.
Prerađivači drveta insistiraju da, prilikom raspodjele, prvo budu ugovorene potrebne količine drveta za pogone iz Sokoca, Han Pijeska, Pala, Rogatice, Višegrada, Rudog, Foče, Čajniča, Trnova i Kalinovika, te Istočnog Starog Grada, Istočne Ilidže i Istočnog Novog Sarajeva. Oni traže i trenutni raskid ugovora s preduzećima koja se bave preprodajom i izvozom drveta, te da se preispita odgovornost rukovodstva Šuma RS koje je neodgovorno odlučivalo o kadrovskoj politici, raspodjeli sirovina i nije sankcioniralo preprodaju i izvoz trupaca.
Predsjednik Saveza drvoprerađivača sarajevsko-romanijske i gornjedrinske regije Brane Vitomir ističe kako se, uprkos ogormnom bogatstvu, nastavlja siromašenje ovog dijela države, a Sokolac danas ima manje od 10.000 stanovnika, nikad manje u svojoj historiji.
– Mi moramo forsirati finalnu prerade, a imamo toliko kapaciteta da su nam nedovoljne raspoložive količine. Solidarni smo da se ponude viškovi drugim opštinama, ali prvo kupcima sa ove regije, jer znamo da su svugdje u svijetu države podijeljene na prirodne regije, a samo kod nas je centralizovano sve i upravlja se iz jednog centra. Dali smo rok od tri dana i ako zahtjevi ne budu ispunjeni bit će blokada svega – dodaje Vitomir.
AVAZ