Priče o višemilionskim arapskim investicijama u BiH ostale su samo gromoglasna predizborno-ublehaška obećanja, bez ikakvog finansijskog i poslovnog uporišta!
Populistička euforija prvaka u Bošnjaka, od koje građani nemaju ama baš nikakve koristi, ostaje na obraz onima koji su po ko zna koji put izigrali vlastiti narod. I svoje glasače.
Kamen temeljac
Prođoše tri godine od kada je položen kamen temeljac za gradnju elitnog naselja „Poljine Hills“. Iza ovog, prema svemu sudeći, propalog projekta stoji Sulejman el-Šidi, kontroverzni saudijski investitor. Njegovu priču o „sarajevskom Dedinju“, o gradnji 217 luksuznih vila nadomak Sarajeva, u svoj arsenal predizbornih priča uvrstio je i prijatelj mu Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH i lider SDA.
Bakir i Sebija Izetbegović sa Al-Shidijem
El-Šidi je prvo sagradio superluksuznu vilu u komšiluku svog prijatelja. Postavili su kamen temeljac za gradnju luksuznih vila po kategorijama: „Rita“, „Grace“, „Hurem“… A onda su mašine zakopale prijeratnu ledinu. Najavljeno je naselje s više od 200 vila i deset zgrada, obećavalo se da će u ovaj projekt biti uloženo više od 80 miliona maraka…
To se pričalo prije tri godine. No, danas, u šta se uvjerila i ekipa „Dnevnog avaza“ prilikom posjete, „Poljine Hills“ izgleda skoro kao i prije tri godine: kamen temeljac je na svom mjestu, sagrađeno je, ali nije useljivo petnaestak kuća, cesta još nije asfaltirana, radovi su obustavljeni. Osim činjenice da je El-Šidi kupio oko 200 dunuma zemlje, nema baš velikih pomaka.
Još svježije iskustvo s lažnim obećanjem je prošlogodišnje polaganje kamena temeljca za grandiozno zdanje integralnog naselja „Buroj City“ u Prečkom polju iznad Trnova. Mediji su danima pisali o investiciji „Buroj International Groupa“ iz Emirata, na čijem je čelu Ismail Ahmed. Najavljeno je (opet!) na predizbornom skupu, kada je položen kamen temeljac, da će se graditi 300 vila, četiri hotela, restorani, fontane, žičara do Bjelašnice. Sve skupa, ječalo je sa zvučnika, koštat će 4,5 milijardi KM. I da, sve će biti završeno do 2020. godine.
Prečko polje kod Trnova: Betonirano tek šest temelja za potencijalne kuće
Nešto ranije, kada se Ismail Ahmed pojavio u BiH, posjetio je Bakira Izetbegovića i uručio mu statuu ptice u znak zahvalnosti. To je Ahmed rekao reporterima „Dnevnog avaza“ prije nekoliko sedmica, kada se pojavila informacija da je pobjegao iz BiH.
– Ali, nije u statui bilo para, kunem se – rekao je Ahmed kroz smijeh.
Novo Trnovo
U septembru prošle godine Prečkim poljem kao paun se šepurio Ibro Berilo, SDA načelnik Trnova i hvalio se da će se baš u njegovoj općini graditi najveći turistički grad u jugoistočnoj Evropi, a ne, recimo, na Jadranskom primorju.
Posljednjih mjeseci Berilo bježi od novinara.
No, ne treba zaboraviti kako je na skupovima govorio: „S obzirom na to da je plan da projekt obuhvati površinu od 137 hektara, samo Trnovo neće imati dovoljno radne snage da pokriju potrebe “Buroj Ozona”. Samo na održavanju će trebati više osoba nego što mi imamo nezaposlenih. Ovo je novo Trnovo.“
Od ove dvije laži, koja je veća?
Bjelosvjetski mešetari predstavljaju se kao investitori
Adis Arapović, projekt-menadžer Centara civilnih inicijativa (CCI), kaže da BiH kao društvo ima ozbiljan problem s direktnim stranim investicijama.
– Imamo strašnu potrebu za stranim investicijama. I običan svijet dosta naivno bude obmanjen kada se najavljuju megaprojekti. Interesantno je da se takozvani megaprojekti najavljuju u predizbornim kampanjama. To je bio slučaj i s „Poljinama“ i s „Burojom“. To je dokaz manipulacije. Meni najviše smeta što kandidati na izborima, predstavnici političkih stranaka, u pravilu vladajućih, koriste priču o velikim megainvesticijama kao svoj veliki uspjeh. Ali, kada se te investicije ne ostvare, to ne prikazuju kao svoj veliki neuspjeh. Da li smo kao društvo dotakli dno u kojem svaki bjelosvjetski mešetar s potencijalno prljavim novcem može ovdje doći i predstaviti se kao dobronamjerni investitor, a u suštini društvu ne dati ništa – kaže Arapović.
AVAZ