U Zebinoj šumi kod Ustikoline otkriveno je spomen obilježje sa imenima više od 100 poginulih boraca, koji su dali svoje živote za odbranu slobodnog Goražda od napada iz susjedne Foče. Preživjeli učesnici bitaka za Zebinu šumu, strateški jedno od najvažnijih mjesta na ovom dijelu ratišta, te predstavnici boračkih udruženja, Općina Foča u FBiH i Goražde i BPK Goražde, položili su cvijeće.
Dan ranije organizirane su posjete mezarjima poginulih branitelja, a pred njihove duše proučena je dova.
Najznačajnije bitke za Zebinu šumu, koju su srpske snage, nakon zauzimanja Foče i Ustikoline, spalile a stanovništvo pobile i protjerale, desile su se u maju, julu i decembru 1992.
– Maj je posebno bitan, jer srpske snage su trebale da prođu prema Goraždu. Branioci su na Osanici odolijevali desetak dana, a onda je komandant Zaim Imamović odlučio da se napravi kontraofanziva. 25. maja smo neprijatelja vratili do Ustikoline. Komandant Zaim je tako motivirao ljude da je jedan išao sa puškom, drugi bez oružja, a on je nosio samo motorolu. Tada je izgovorio i onu poznatu rečenicu „Svaki metak ne ubija“, koja će se dugo pamtiti. Ta bitka je prva uspješna bitka, prva kontraofanziva ARBiH jer do tog dana stanovništvo se uglavnom povlačilo iz cijele Opštine Foča, iz svih sela i gradova prema Goraždu. Nakon te akcije neprijatelj dva mjeseca nije ušao na prostor Zebine šume – kazao nam je Nedžib Bašić, ratni načelnik Štaba 1. Drinske udarne brigade ARBiH.
Prema riječima Selima Imamovića, bitkom na Zebinoj šumi srpska vojska je zaustavljena na linijama koje su odbranjene do kraja rata.
– Tom akcijom rasterećeni su branioci Osanice. Napali smo liniju 200 metara od releja i uspjeli smo je probiti. Rastjerali smo četnike – kaže Jasmin Haznadar, učesnik prve bitke.
Sead Delahmet se sjeća da je prvom kontraofanzivom ARBiH privremeno oslobođen veliki prostor. Međutim, prvenstveni cilj akcije bilo je rasterećenje već formiranih linija odbrane na Osanici i zarobljavanje naoružanja kojeg branioci nisu imali dovoljno.