Bilo je, u susretu đaka osnovnih škola“ Vuk Karadžić“- (Novo Goražde) i „ Husein ef. Đozo“ (Goražde), u porti crkve Svetog Đorđa u Novom Goraždu neke lijepe i značajne simoblike. Dječaci i djevojčice sa sobom su nosili vedrinu i dobronamjernost u međusobnoj komunikaciji koje su u cijelu priču o unaprijeđenju saradnje između dvaju lokalnih zajednica i uopšte, u priču o razmijevanju među ljudima različitih vjeroispovijesti, unijeli snagu iskrenosti.
A susret đaka ove dvije škole koje se nalaze u dva grada, u dva BH-a entiteta i udaljene su jedna od druge tek nekoliko kilometara, desio se u okviru programa čiji je organizator bio Odbor za međureligijsku saradnju Goražde uz podršku Catholic Relief Services (CRS), a koji se realizuje u okviru projekta “Unaprjeđenje međureligijske izgradnje mira”.
Programu je, osim učesnika iz lokalnih zajednica Goražde i Novo Goražde, prisustvovala i visoka delegacija Catholic Relief Services (CRS) iz pet zemalja u kojima se realizuje projekat „Unaprijeđenje međureligijske izgradnje mira“.
Glavne tema ovog jedinstvenog skupa ljudi dobre volje bila je „ Knjiga“. Ovaj put o knjizi, u porti crkve, autentičnom ambijentu koji sam po sebi poziva na mir i razumijevanje, na njima svojstven način govorili su đaci goraždanske Osnovne škole „ Husein ef. Đozo“ podsjetivši nas na bezvremenu i mnogostruku vrijednost knjige.
-Uzmemo li da ‘u jeziku stanjuje bitak’, knjige su izvor i prenosilac znanja, bez znanja nema dijaloga,a bez dijaloga nema mira. Knjige značajno utiču na formiranje stavova i vrijednosti kod vjernika i svih drugih ljudi, te su kao takve veoma važne i za procese upoznavanja, a shodno tome i poštovanja vrijednosti drugog i drugačijeg, za izgradnju trajnog mira i kvalitetnog života i suživota pripadnika različitih vjerskih i etničkih grupa – poručili su mladi učesnici susreta. U simboličnim poklonima koje su učesnicima susreta uručile članice Odbora za međureligijsku saradnju bile su i poruke koje govore o značaju knjige.
Njihovi vršnjaci iz Osnovne škole „ Vuk Karadžić“ u desetak minuta, govorili su o samom podizanju Crkve Sv. Đorđa u Donjoj Sopotnici 1446. godine koja predstavlja zadužbinu Stefana Vukčića Kosače a predstavili su i osnovne činjenice o „ Goraždanskoj štampariji“, čime je, na simoličan način započeta sveobuhatna priča i upoznavanje široke javnosti o prvoj štampariji na tlu BiH. Podsjećamo, u periodu između 1519. do 1523.g. u sklopu Crkve Svetog Đorđa u Sopotnici – Novo Goražde, radila je ćirilična štamparija, koja je ujedno bila i druga štamparija na Balkanu. Za dvije godine, 2019. povodom 500 godina od osnivanja ove štamparije, biće održane brojne manifestacije.
„ Goraždanska štamparija“ i njen značaj biće prisutni i u programu narednog Internacionalnog festivala prijateljstva u Goraždu, u avgustu 2017.godine, čime se u organizaciju ove velike kulturne manifestacije, uključuje i opština Novo Goražde.
Talentovani učenici iz dvije škole su još jednom pokazali da samo zajedničkim poštovanjem drugog i drugačijeg možemo dati dobar primjer kako na najljepši način graditi mir među svim pripadnicima različitih vjeroispovijesti.
U realizaciji programa učestvovali su i đaci Osnovne muzičke škole ‘Avdo Smailović’ iz Goražda.
Ovim susretom u porti crkve Svetog Đorđa na kome su se zvanično obratili Tomislav Čarapić u ime Odbora za međureligijsku saradnju Goražde, paroh goraždanski Mihailo Andrić, načelnica Opštine Novo Goražde Mila Petković i gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović, nastavljene su aktivnosti koje i na prostoru istočne BiH promovišu i zagovaraju vrijednosti međureligijskog dijaloga u cilju izgradnje trajnog mira.
Izvor – Glas Goražda