Razgovarala: Senka KURT Profesor dr. Esad Bajtal, sociolog i politički analitičar, u intervjuu za „Avaz“ ističe da smo došli do dna, da živimo u „velikom nigdje i ništa, u estetskom i osjećajnom ponoru“.
Prevareni smo – Niko nema pravo da od nas zahtijeva da više vjerujemo svojim ušima nego svojim očima. Ono što vidimo naša je istina. Ono što nam pričaju da je istina, to nije istina. Vlast nas odguruje od istine. Nama lažu. Mi smo prevareni! Mi smo izigrani! Nama je oduzeto ljudsko dostojanstvo – poručuje Bajtal.
Ima li mogućnosti da se to i takvo stanje popravi?
– Ima, moramo se boriti. Moramo imati vlastitu volju, svoje htijenje. Sve dok nas farbaju, dok vjerujemo više svojim ušima nego očima, stanje se neće popraviti. Na nama je da svim civilizacijskim, političkim, demokratskim, ljudskim sredstvima ustanemo protiv onih koji nas tlače. Živimo u zemlji u kojoj je 80 posto stanovnika osuđeno na dugo umiranje, jer nemaju posla. Ako nemate posla, nemate ni za hljeb. Dakle, osuda na dugo umiranje, a već 20 godina u miru umiremo, teža je od smrtne presude. Smrtna presuda rješava se u sekundi. A, evo, umiremo 20 godina zbog nečijeg egoizma, nesabranosti, ekspanzivnosti da sve bude njegove. Pristajanje na to nije uredu. Ja tražim da bude dobro i bolje. I ne tražim samo za sebe nego i za njih, za one koji su nam sve ovo napravili.
Džamije i fabrike
Mislite da i onima koji su nas doveli do ovog dna, vlastima, treba promjena?
– Naravno, pa i oni će bolje i lakše živjeti. Ovako s rukom na uhu osluškuju kad će sve ovo da bukne. Ja nisam za to da bukne. Hoću da se stvari riješe civilizacijski, demokratski, na ljudski način. Ako oni budu uporni, onda historija ima odgovor. Htio ga ja ili ne. Ja nisam ni za taj odgovor, ali oni ga izazivaju. Oni traže historijski odgovor!
Na društvenim mrežama čitamo: „Bošnjake je Erdoan nazvao braćom. Zato nama gradi džamije, a u Srbiji fabrike.“ Kako Vi to komentirate?
– Nemam egzaktnih dokaza, ali očito je da je ovo blizu istine. Ono što turski predsjednik donosi u Srbiju, sa stanovišta pragmatskih, ekonomskih, finansijskih poteza trebalo bi i kod nas. Zašto ovdje ideologizirati stvari i dati prednost nekom idejnom momentu, kleru, a tamo se ponašati praktičnije? Ja bih volio da investicije i ovdje dolaze. Zato, hajdemo poravnati stvari, dolaziti i u Bosnu, da se pomogne Bosni. A ne da se pomogne nekim ideologijama, slojevima, kojima to ide u korist. Džamija ne može napraviti fabriku. Fabrika može napraviti deset džamija. A onaj ko ne zna ili neće tako da razmišlja, onda on ne zna ili neće da misli. „Majka“ i „naš predsjednik“ Ipak, moramo to utvrditi, šta je nama Turska? – Ovdje imate nametnutu misao, koju je izrazio bivši reis Cerić: „Turska je naša majka.“ Tu će misao u formi da je „Erdoan naš predsjednik“ kasnije ponoviti i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Time su odaslane poruke da su Turci ono za šta smo optuživani – naša braća. Imate potpuno nebulozan odnos prema povijesnoj činjenici da je Osmanska imperija ovdje bila okupator. To što je to bilo prije 500 godina, ne ublažava gorčinu jedne istine koja se mora priznati. To ni na koji način ne optužuje modernu Tursku. Mi ne možemo nikoga smatrati ni bratom, ni majkom. Mi se moramo kritički odnositi prema tome, radi vlastitog dobra. I njegovati dobre, pa čak i izvrsne odnose s Turskom, kao i s bilo kim drugim. Vidite kako to radi Srbija.
AVAZ