Prijateljstvo je uspostavljeno, snažno je i iskreno. Vidjeli smo to i po iskrenim osmjesima i radosti kojima su đaci Odjeljenja djece sa intelektulanim poteškoćama i kombinovanim smetanjama koje djeluje u goraždanskoj OŠ “ Fahrudin Fahro Baščelija” dočekali djecu iz sarajevskog Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece. Gosti su na dobrošlicu odgovorili njihovom radošću zbog novog susreta.
Selmir Hadžić ,direktor Zavoda Mjedenica zahvalio se uposlenicima i đacima goraždanske škole na srdačnom dočeku i gostoprimstvu.
– Ovo je jedna od aktivnosti koje realiziramo gdje nastojimo uključivanjem u naše zajedničke aktivnosti naših učenika pokazati njihove sposobnosti, sa te strane, a s druge strane razvijati prijateljstva uz još bolju suradnju. Danas smo prvi puta u goraždanskoj školi ,bili smo domaćini u susretu našim prijateljima iz škole “Fahrudin Fahro Baščelija” a nadam se da ćemo u narednom periodu realizirati niz aktivnosti. Ova suradnja je između ustanova, ali, ovdje je fokus na suradnji djece i njihovom druženju. U narednom periodu trudit ćemo se da razvijemo suradnju na kolegijalnom i višem stručnom nivou gdje god mi, svojim kapacitetom budemo mogli pomoći ovoj ustanovi u Goraždu ovoj školi kako god svojim nekim kapacitetom biti ćemo na raspolaganju – rekao je ovom prilikom Hadžić.
Jasminka Djana direktor OŠ “Fahrudin Fahro Baščelija”ističe značaj susreta i kontake ove vrste, prije svega zbog djece ali i zbog skretanja pažnje društvu i javnosti uopšte, na potrebu pune brige o njihovim problemima i potrebama.
– Ova suradnja je izuzetno važna. Treba napomenuti da je zavod Mjedenica bio domaćin dva puta našoj djeci sa intelektualnim poteškoćama i kombinovanim smetnjama, i nastavnicima, imali su dvije radionice, imali su zajedničko druženje i iskreno mi je drago das u oni danas naši gosti. Mi namjeravamo proširiti suradnju na jednom višem stručnom nivou. Vi znate da je sada obrazovanje u nekom periodu inkluzije, odnosno puno se priča o inkluziji. Djeca sa poteškoćama nisu više jedino u odjeljenjima i Zavodima sve više djece nalazi se u redovnoj nastavi, djece sa različitim poteškoćama od djece sa autističnim, do ovih nekih lakših poremećaja. Jako nam je potrebna stručna pomoć . Mi imamo donekle osposobljen kadar, ali ne sigurno na onome nivou koji bi odgovarao takvoj djeci. U Zavodu Mjedenica su otvorili svoja vrata prema nama i nadamo se puno većoj stručnoj suradnji i razmjeni iskustava i naravno druženja s tom djecom, ted a je ovo izuzetan korak, i skretanje pažnje javnosti da zaista pokušavamo pomoći djeci sa poteškoćama i da brinemo o njima – kazala je Djana.
Za drugare iz Sarajeva i goraždanske škole, đaci drugog razreda ove škole, uz učiteljicu Eldinu Terović izveli su kratak i veseo program.
Druženje djece iz dvije ustanove nastavljeno je malom radionicom u kojoj su se, uz pomoć asistentice u nastavi u goraždanskoj školi Aide Alispahić, okušali u pravljenju kolača, a potom i zajedničkom šetnjom gradom.
Glas Goražda