Amila Crljenković, učenica goraždanske MSŠ „ Enver Pozderović“ o omladinskom aktivizmu i uključivanju u rješavanje problema u društvu govori sa mnogo entuzijazma. Kao i njeni vršnjaci, koji su učesnice i učesnici projekta pod znakovitim imenom“ Crvena priča“.
Djevojke i mladići odlučili su da kreativno djeluju i realizuju nekoliko aktivnosti kako bi angažovano ( pro)govorili o jednom od problema u BH-a društvu: rodno zasnovanom nasilju. Dvije od tih aktivnosti vidjeli smo i čuli u maloj sali Centra za kulturu Goražde.
Najprije su tri djevojke- volonterke u projektu Lejla Trnčić, Zerina Smajović i Ema Plakalo predstavile tri (izmišljene)priče o posljedicama nasilja u tinejdžerskim vezama i u porodici. Vrlo ilustrativne i poučne priče.
Slične smo vidjeli i čuli u desetominutnom filmu pod naslovom “Isključimo nasilje“ koji je zapravo filmska ispovijest mladog nasilnika u kojoj on govori i o tome kako je nasilje nastalo i koliko je ono tragično i za žrtvu i za počinioca nasilja. U ovom amaterskom dokumentarcu igraju Adis Pleh, Lejla Trnčić, Ema Plakalo, Zerina Smajović, Aida Delizaimović i Amila Crljenković, montažer filma je Albin Dostović, a koordinatorica i urednica je bila Amina Čeljo koja kaže da je u snimanju filma radilo 30 volontera koji su svojom kreativnošću doprinijeli realizaciji kompletnog projekta.
Koordinatorica projekta Amila Crljenković ističe da su mladi, okupljeni u neformalnu grupu htjeli da kroz svoje primjere prikažu kakve su posljedice nasilja u mladalačkim vezama odnosno rodno zasnovanog nasilja.-Projekat je finansirala organizacija Demokratski centar” Nove nade”, a mi smo u Goraždu imali par projekata koji su obilježili tu sedmicu aktivizma u Goraždu, i mi smo htjeli da prikažemo javnosti zapravo kakva je to tema o kojoj se nedovoljno priča, nedovoljno ljudi govore o rodno zasnovanom nasilju – kaže Amila.
Bilo je zanimljivo, maštovito, iskreno i poučno. Šteta je zato što je maloj sali Centra za kulturu ovaj događaj pratilo tek desetak mladih.
S.Kl
S.T
Izvor – “Glas Goražda”