Građani okupljeni u inicijativi Odmah, koja okuplja udruženja građana, građane volontere i aktiviste koji za cilj imaju rješavanje problema pasa lutalica, zahtjevaju od zastupnika Skupštine KS-a da u srijedi na sjednici ne usvoje odluku o kupovini Azila za pse u Prači. Smatraju da njegova kupovina, kako predlaže Vlada KS-a, nije rješenje problema, te su, kako bi se i sami uvjerili u kakvom stanju se nalaze psi u Prači, pozvali zastupnike da s njima posjete ovaj azil.
Obilazak je upriličen danas, a od zastupnika se odazvala jedino Segmedina Srna Bajramović. I naša ekipa bila je na licu mjesta.
Na ulazu smo zatekli mlade volontere koji su iz auta istovarali vreće sa hranom za pse. Kažu da se svaki put kada dolaze potrude da obezbijede određenu količinu hrane, jer se psima ovdje ne pruža adekvatna njega i ishrana.
Neira Obralija, volonterka i članica inicijative Odmah tokom obilaska kazala nam je kako objekat azila ne ispunjava osnovne tehničke pretpostavke za zbrinjavanje pasa. Kako je navela, objekat nikada nije završen, snabdjevanje vodom nije osigurano, kao ni odvod otpadnih voda i fekalija te postojeći kapaciteti ne osiguravaju funkcionisanje azila u skladu sa Zakonom i podzakonskim aktima u ovoj oblasti. Prema njenim riječima, smrtnost kučića je 98 posto, a ona dva posto koji prežive su psi koje oni izvade iz azila i kojima na vrijeme ojačaju imunitet kako bi preživjeli.
– U azilu nije ispoštovana niti jedna tačka iz Pravilnika o osnivanju i uvjetima koje moraju ispunjavati skloništa za životinje. Na primjer, jedan čovjek treba da brine o 50 pasa, a ovdje imamo situaciju da imamo 350 pasa i dva čovjeka koji uopšte ništa ne rade. Nema veterinara, nije napravljena adekvatna septička jama, već je iskopana samo rupa koja kada se napuni samo se zatrpa i sve te nečistoće odlaze direktno u zemlju i u obližnji potok. Poslije pet i po godina vlasnik objekta Murai komerc poslao je radnike da očiste boksove u kojima borave psi i promijene slijalice i to samo zato što su čuli da će danas doći zastupnici i novinari, kazala je Obralija istaknula da pozicioniranje azila na području drugog kantona nije ekonomski opravdano, jer je udaljen 60 km od Sarajeva, pa upravljanje szilom na toj udaljenosti iziskuje dodatne troškove.
Građani okupljeni u inicijativi Odmah predlažu skupštinskom rukovodstvu i zastupnica da se ova odluka o kupovini skine sa dnevnog reda sjednice ili da se u skupštinskoj proceduri izglasa njeno neprihvaćanje.
S druge strane Hamdo Alić, koordinator Azila tvrdi suprotno.
– U azilu radi sedam radnika, a ne dva kako volonteri kažu. Imamo urađenu i uredno pročišćenu kanalizaciju, pare se redovno daju za kupovinu hrane…uglavnom gleda se da se sav posao uradi što profesionalnije. Od ponedjeljka ćemo imati i veterinara i sa nevladinim organizacijama ćemo početi popis boksova i pasa, da se vidi koji su psi vakcinisani, da li su zdravi i slično, rekao je Alić.
Nakon obilska, zastupnica Srna Bajramović kazala je da je situacija u azilu više nego loša.
– Sve ono što se moglo vidjeti pokazuje užas u kojem se nalaze psi na mjestu u koje su uložena značajna javna sredstva. Psi su bolesni, ne postoji medicinska dokumentacija o njihovom stanju, veterinarsku uslugu nemaju, kao što ne postoji ni evidencija o udomljenju. Svjesna sam da imamo milion i jedan problem sa kojim se suočavamo u društvu, ali se ne želim pomiriti sa činjenicom da znamo za ovu katastrofu, i ne činimo ništa. Ukoliko nemamo snage da azil organizujemo na način kako je to praksa svugdje u normalnim zemljama, onda ovaj i ovakav treba zatvoriti, jer on je sve samo nije azil, naglasila je ona i dodala da odluku o kupovini azila neće podržati.
oslobodjenje.ba