U okvirima aktivnosti projekta “Stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini”, koji po nalogu Ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)GmbH, predstavnici GiZ-a su se u Goraždu sastali sa predstavnicima srednjih stručnih škola. Danas uručen je značajan broj knjiga srednjoj stručnoj školi „Džemal Bijedić“ i tehničkoj školi „Hasib Hadžović“ u Goraždu.
Prilikom susreta sa direktorom i nastavnim osobljem u srednjoj tehničkoj školi „Hasib Hadžović“ , navedeno je da nedostatak stručne literature za dodatnu praktičnu edukaciju nastavnika u srednjim školama predstavlja jedan od uzroka problema manjka adekvatnih praktičnih znanja.
Prilikom susreta direktoru prof. Rifetu Bečiću, uručena je donacija knjiga za stručno obrazovanje. Donirane knjige su prvenstveno namijenjene dodatnoj edukaciji nastavnika imajući u vidu da su pragmatična organizacija nastave i priprema za čas osnovni uvjeti za kvalitetno obrazovanje.
Prof. Rifet Bečić, direktor škole i dipl. ing. mašinstva, je prilikom prijema donacije istakao da će knjige svakako pomoći u proširivanju i odgovarajućeg teorijskog znanja kod nastavnog osoblja. Ovom prilikom prof. Bečić je naglasio da nedostatak svrsishodne stručne prakse za učenike i nedovoljan rad na mašinama, direktno utiče na kvalitetu stručnog osposobljavanja učenika, te je naveo: “Kako bi se na ispravan način organizirala praktična nastava u firmama, potrebno je nadograditi postojeće stručne vještine i znanja nastavnog osoblja zaduženog za izvođenje praktične obuke koja se odvija u okruženju škola, ali i osigurati kvalitetnu obuku osoblja koje radi sa učenicima u kompanijama koje djeluju na području općine Goražde.”
Tokom razgovora istaknuto je da su aktivnosti projekta „Stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini“ fokusirane na unaprjeđenje stručnih kompetencija učenika kroz odvijanje prakse u firmama. Stoga je uz animiranje poslodavaca, selekcija i usavršavanje budućih mentora u kompanijama jedna od ključnih aktivnosti GIZ-a u narednom periodu čime se pokušava ispuniti jedan od primarnih uslova za kvalitetnu sprovedbu stručne prakse i podršku razvoja privrede kroz osposobljavanje i usavršavanje kompetencija budućih radnika. Učenici koji će imati priliku obavljati praksu u suvremenom tehnološkom okruženju, će uz pomoć educiranih mentora, imati mogućnost rada na suvremenim mašinama i materijalima za rad.
Na kraju susreta prof. Bečić je još jednom podvukao značaj unapređenja kvaliteta nastave u stručnom obrazovanju čime bi se u budućnosti stvorili preduslovi za lakše zapošljavanje mladih nakon završetka školovanja.
Projekat “Obrazovanje u Bosni i Hercegovini” pokrenut je početkom prošle godine, a projektne aktivnosti će pored Goražda biti fokusirane u Gradišci, Mostaru i Prijedoru. Projekt, čiji je cilj unaprjeđenje stručnog obrazovanja, sprovodi se u suradnji sa nadležnim ministarstvima obrazovanja, školama i firmama u navedenim gradovima kao pilot regijama.
Izvor: Agencija za strateško komuniciranje