Dževad Adžem živi u Goraždu, oženjen i ima ima dvoje djece. Dugogodišnji je član Demokratske fronte (DF) Željko Komšić. Život je, kaže, htio, da kao većina građana gornjedrinjske regije doživi i preživi događaja iz bliske prošlosti čije se posljedice osjećaju na svakom koraku. Bio je pripadnik Armije RBiH, i zajedno sa ostalim borcima u opkoljenom Goraždu branio je ove krajeve. U ratu je naglašava imao priliku da se za suživot na ovim prostorima bori sa velikim brojem građana ali i obavezu da obnaša ministarske pozicije i tako doprinese u iznalaženju rješenja za veliki broj problema koji su bili i koji su danas pred nama. Da li je kaže u tome uspio veliko je pitanje, ali jedno je sigurno „ nikada u svom djelovanju nije uradio ništa što bi za posljedicu izazvalo štetu ijednom građaninu BPK i ta činjenica ga na izvjestan način čini sretnim“. Sud svakako donose gražani, jedni su podržali rad Adžema, ali ima i građana koji misle da je mogao i više i sa njima se također slaže jer je upravo njegova parola da se uvijek se može više i bolje. O političkom djelovanju u predhodnom mandatu, o važnosti podrške Željku Komšiću u izboru za Predsjedništvo BiH, o planovima rada ako dobije ponovno povjerenje građana, Dževad Adžem govorio je za gorazdeportal.com
Gospodine Adžem u predhodne četiri godine bili ste zastupnik u Predstavničkom domu parlamenta FBiH. Prema ocjeni nevladinih organizacija opravdali ste povjerenje jer ste bili jedan od najaktivnih zastupnika, znači li vam kada se prepozna vaš rad?
Statistički pokazatelji tako govore, mada se moje poslaničko djelovanje ne treba posmatrati sa stanovišta statističkih pokazatelja. Kao predstavnik BPK u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH mogu reći da građane BPK nisam obrukao ni na sjednicama parlamenta, ni kao gost na svim televizijama u BiH. Gotovo da nije održana sjednica da se na njoj nije čuo glas građana BPK. Zastupao sam sindikat policije BPK, našu privrednu komoru, obrtničku komoru, ulagao sam amandmane na zakon o veterinarstvu, na Zakon o računovodstvu, na Zakon o demobilisanim borcima, na budžete Vlade FBiH, podnosio sam amandmane na raspodjelu sredstava sa jedinstvenog računa, pokretao inicijative za uspostavljenje centra za prekvalifikaciju, za cestovno uvezivanje i naravno zastupao sve građane i kantone sa prostora FBiH. Tačno je da sam od kada postoji Parlament FBiH najaktivniji poslanik u prvom mandatu i najaktivniji poslanika kluba DF-a, ali do tog priznanja se došlo ogromnim radom i zalaganjem, sa stalnom edukacijom, radom sa nevladinim sektorom i dobrim odnosima sa kolegama iz kluba DF-a koji je uvijek i bezrezervno podržao svaki amandman ili inicijativu koja se odnosila na BPK.
Parlament BiH istina nije bio na visini zadatka, mnogo manje je održanih sjednica od onog što se predviđa. Šta je razlog tome?
Nema mnogo razloga i objašnjenja zašto parlament nije bio učinkovitiji odnosno zašto se glas građana u parlamentu nije čuo mjesecima. Razlog je u načinu formiranja koalicionih odnosa iz kojih proističe izvršna vlast, a to je odsustvo programskih naspram feudalnih koalicija. Kada se završi izborni proces po pravilu se parlament podijeli na vladajuću koalicijsku većinu i opoziciju. Vladajuća koaliciona većina sa svojim poslaničkim kapacitetom pretvori se isključivo u glasačku mašineriju i isključivo glasa po direktivama stranaka. Na sjednicama ne diskutuju po mnogim tačkama tako da je potpuno razumljivo da se od 98 poslanika predstavničkog doma, bar pola od tog broja nikada nije prijavila za diskusiju. Drugi veliki problem koji građani ne vide je činjenica da je polovina zakona i strategija donešena na telefonskim sjednicama, a u parlamentu usvajane po hitnoj proceduri, a to znači da su građani bili uskraćeni da kroz javnu raspravu uzmu učešće u izradi prijedloga novih zakona i strategija. Mišljenje sam da ovaj model demokratije u BiH treba demokratizirati i da osim što imaju pravo da glasaju građanima se mora vratiti pravo da aktivnim učešćem odlučuju i o zakonima, kapitalnim projektima i budžetima, u suprotnom, kao i do sada građani će poslužiti da u izbornom procesu potvrde vlast koja im je umanjila ili potpuno ukinula prava o učešću u javnom i političkom životu.
U mandatnom periodu od 2014 do 2018 godine nikada nije bilo više zastupnika u predstavničkom domu Parlamenta FBiH i Domu naroda koji dolaze iz Goražda. Je li se moglo učiniti više za BPK Goražde?
Da smo mogli više, vjerovatno bi uradili više, ovako ostaje žal za propuštenom prilikom da sa 7 predstavnika u Parlamentu FBiH napravimo iskorak i politički se značajnije pozicioniramo. Kada pogledate analize vidite da neki od nas nisu učinili dovoljno a sa druge strane upitno je koliko su im stranke objektivno dozvoljavale da učine više. Neshvatljivo mi je da se Vlada BPK nije značajnije angažovala u pripremi važnih projekata koje smo mogli staviti na dnevni red parlamenta. Vlada je čak spriječila parlamentarce da zajednički nastupimo po pitanju otpisa duga MMF-a već smo to pitanje kolega Borović i ja pokretali odvojena i oba puta je izostala podrška kluba poslanika SDA a to znači da se BPK kreditno tereti sa 8,7 miliona KM što će u budućnosti finansijski sigurno ugroziti održivost BPK. Jedno moramo priznati, nakon privatizacije „važni“ članovi SDA su se povukli u privatni biznis i uživaju blagodeti nemoralne, ali zakonite privatizacije, a trenutni kadrovi SDA nemaju politički kapacitet kojim bi se kompenzirao „odlazak“ malo bogatijih SDA-ovih kadrova. Goražde, bar je to moj utisak predstavlja teret Vladi Federacije i jedino na šta se sve dosadašnje vlade sa viših nivoa pozitivno referiraju su lokacije potencijalnih hidrocentrala na Drini te uticaj u namjenskoj industriji, i nekim drugim resursima koje treba privatizovati. Odgovor na Vaše pitanje glasi: da bi se postiglo više naši predstavnici moraju znati više, mora postojati više odgovornosti prema građanima nego prema strankama iz kojih se dolazi, i ako ništa drugo potrebno je više hrabrosti u nastupima kada se radi o ovom prostoru.
Kako ocjenjujete nebrigu Vlade FBiH i smanjenje granta iz godine. Ove godine samo dva miliona maraka a dobro se zna da ovaj kanton ne može ostati ako izostaje pomoć sa viših nivoa vlasti
Ja to ne bih nazvao „nebrigom“ Vlade Federacije već odsustvom političkog kapaciteta i hrabrosti predstavnika izvršne vlasti BPK. Kada se dovedete u inferioran položaj onda Vas niko ne cijeni i niko ozbiljno ne prihvata Vašu argumentaciju. Kako da Vas neko ozbiljno shvati kada u Vladi BPK imamo takav sastav vlade koji se ogleda u hapšenjima dojučerašnjih ministara, ministara sa lažnim diplomama, namještenim tenderima, pritiscima na uposlenike u MUP-u, zdravstvu, obrazovanju, dogovorenom ili bolje rečeno ultimativno prihvaćenim niskim platama u realnom sektoru i t d. Smatram da je taj „nesretni“ grant od vlade napravio gomilu neradnika i neodgovornih obnašatelja ministarskih pozicija koji u išćekiva nju granta, kao da čekaju Godoa, ne rade ništa i protivzakonito donose odluke koje nemaju pokriće na prihodovnoj strani budžeta. Mala je tajna da je BPK pred finansijskim bankrotom ali je sasvim jasno da ova vlada budućoj neće ostaviti nijedan ozbiljan projekat koji bi se mogao implementirati u prve dvije godine mandata nakon izbora. Na žalost, svi su izgledi da će ovaj prostor i dalje ekonomski propadati a to najbolje pokazuje pad pokrivenosti uvoza izvozom koji je sa 160 pao na 130%. Stagnacija je očigledna i u ovom trenutku preopasna za prostor BPK. BPK postaje kanton građana treće životne dobi sa niskim platama i velikim brojem penzionera, sa velikim migracijama mladih prema Sarajevu i inostranstvu i sa poražavajućim pokazateljima kada je u pitanju demografska slika. No i pored svega lošeg, vjerujem da se sa stručnim i odgovornim ljudima ovo stanje može i mora promijeniti.
Za šta ćete se zalagati ako dobijete podršku i u naredne četiri godine?
Prevashodno je važno da građani BPK znaju da su male šanse da ijedan kandidat iz BPK uđe u Predstavnički dom Parlamenta FBiH. Ukoliko izostane adekvatna podrška građana za nekog od kandidata sa ovih prostora moguće je da imamo samo predstavnike BPK u Domu naroda koji se popunjava iz reda izabranih poslanika u Skupštinu BPK. Ukoliko dobijem podršku građana i ukoliko dođe do promjena u sastavljanju vlada na svim nivoima onda se može i mora desiti to, da se dugogodišnja marginalizacija BPK kada je u pitanju sport, kultura, poljoprivreda, turizam, saoraćajno povezivanje i mnoge druge stvari riješe u korist BPK. To će podrazumijevati dobre analize, dobru argumentaciju i jedinstven stav po svim pitanjima kada je u pitanju status BPK. Tražit ću status BPK kakav mu je opredijeljen Ustavom FBiH, a to znači da se famozni grant ne može koristiti kao ultimatum prema Vladi BPK. Pokrenut će se inicijativa da se dosadašnji način pomoći neodrživim kantonima ne rješava grantovima koji zavise od političkog uticaja već da se jasno preciziraju uslovi i sredstva za formiranje Fonda za nerazvijena područja iz kojih će se obezbijediti sredstva za potrebnu finansijsku podršku. Ukoliko na dnevni red parlamenta dođe prijedlog izmjena i dopuna Zakona o raspodjeli javnih prihoda neće nam pomoći nikakvo prenemaganje i žalopojke već jak, jedinstven i argumentovan nastup koji se ogleda u jednostavnoj argumentaciji: Mi moramo brantiti stav da veći nivo vlasti nižem nivou vlasti ne može propisati obaveze a ne propisati sredstva i način njihovog obezbjeđenja za finansiranje zdravstva, obrazovanja i policije. Puno je važnih pitanja koja je potrebno iskomunicirati ali ova dva su prioritetna.
Zagovornik ste da Željko Komšić mora biti član predsjedništva BiH i da ukoliko se to ne desi slijedi težak period za državu BiH. Zašto tako mislite?
Prije svega ja sam zagovornik vladavine Ustava i zakona u BiH. Ustav kaže da se u Predsjedništvo BiH biraju članovi iz reda bošnjačkog, srpskog i hrvatskog naroda. Dakle kandidatura našeg Presjednika Komšića je konzumiranje prava koje i njemu i drugima omogućava Ustav ove zemlje. Koga bi to trebali birati građani BiH, možda nekog ko je nastavio političku borbu za podjelu BiH na etničkom principu a to podrazumijeva i teritorijalnu podjelu BiH. Ukoliko na prostoru BPK postoje građani kojima nije jasna važnost ovih izbora ja im to u ovom trenutku sa nekoliko rečenica ne mogu pojasniti. Predlažem svima nama na prostoru BPK da hipotetički zamislimo da gospodin Komšić nije legitimno i legalno izabran za člana Predsjedništva BiH. Hoćemo li diskutovati po kafanama kako smo pogriješili, kako smo kao mislili da će gospodin Komšić dobiti ogromnu podršku pa smo mi birali nekog drugog. Pozivam sve građane BPK da ne podcijene važnost svakog glasa na predstojećim izborima za BiH koja pobjeđuje. Od 1914 do danas nijedna generacija bosanaca i hercegovaca nije život proživjela bez učestvovanja ili slušanja priča o ratu, razaranju i stradanju. Da su stavovi gospodina Čovića okrenuti prema izgradnji BiH kao države ravnopravnih građana i vladavine prava naš predsjednik se sigurno ne bi ni kandidovao na ovim izborima ali je sasvim jasno i očigledno da je na ovim Oktobarskim izborima na sceni poslednji pokušaj za trajnu podjelu BiH a te aktivnosti se sprječavaju izlaskom na izbore. Preživjela je BiH mnoga iskušenja tokom svog postojanja a mi smo generacija koja joj treba omogućiti da kao cjelovita, zemlja ravnopravnih građana, naroda i svih nacionalnosti, bude punopravna članica EU a da naše članstvo u NATO savezu zauvijek obezbijedi trajni i željno očekivani mir na prostoru Zapadnog balkana.
Šta bi bila poruka glasačima pred 7.oktobar dan izbora u BiH?
Sedmi Oktobar je „budućnost“ Bosne i Hercegovine, ne dozvolimo da osmi Oktobar bude prošlost BiH, na to naprosto nemamo pravo ni zbog prošlosti a ni zbog tako očekivane budućnosti za sve građane BiH.
gorazdeportal.com