U novi saziv Predstavničkog doma Parlamenta FBiH 25 poslanika ulazi s kompenzacionih listi, a među njima su i oni sa manje od 200 osvojenih glasova
Kompenzacioni mandati u Bosni i Hercegovini su zakonom propisani i, s jedne strane, koliko god se s njima postižu određeni balansi, zastupljenosti po određenim prostornim jedinicama ili veća zastupljenost žena, s druge strane, dobar su izum za siguran ulazak nekog u parlament ili skupštinu ko se na osnovu dobijenih glasova tu ne bi mogao nikako naći. Ustaljena je praksa da se i visokorangirani stranački dužnosnici, pa i lideri stranaka, osiguravaju na način da budu na kompenzacionim listama svojih političkih subjekata.
Volja građana
Lejla Deronja-Suljić, konsultantica Centara civilnih inicijativa za monitoring rada Parlamenta Federacije BiH, za Oslobođenje kaže kako Izborni zakon BiH propisuje to da od 98 poslanika u Predstavničkom domu, njih uglavnom 25 dolazi s kompenzacionih listi, ali i dodaje da ovo otvara pitanje poštovanja volje građana.
– Međutim, ostaje upitno, iako je to zakonom propisano, da li je poštivanje takvih zakonskih odredbi i moralno. I prethodnih mandata samo imali primjere gdje su u Predstavnički dom Parlamenta Federacije ulazili pojedinci sa čak 57 glasova. Postavlja se pitanje da li se ovakvim propisom poštuje volja građana, uz upitnost legitimiteta osobe koja dobije tako mali broj glasova i uđe u Predstavnički dom, u odnosu na one koji su dobili znatno veći broj glasova, veću podršku birača, a ne dobiju mogućnost da uđu u Predstavnički dom. Predstavnički dom bi i po svom nazivu trebao da odslikava predstavničku volju birača i da bude sastavljen od onih koje građani najviše žele za svoje predstavnike, pojašnjava Deronja-Suljić.
Prema objavljenim utvrđenim rezultatima opštih izbora u BiH, u novom sazivu Predstavničkog doma biće zastupljeni poslanici 11 političkih subjekata, a njih osam je zasad raspodijelilo 25 kompenzacionih mandata. Najviše poslanika s kompenzacijske liste imaće SDA, koja od ukupno 27 poslanika ima njih pet sa kompenzacija i to su: Adisa Kokić-Hinović sa osvojenih 4.678 glasova, Salko Zildžić sa 3.699, sadašnji federalni ministar boračkih pitanja Salko Bukvarević sa 3.026, Kenela Zuko sa 2.796 i Ismet Osmanović sa 2.331 glasom.
SDPBiH ukupno je osvojio 16 mandata u Predstavničkom domu PFBiH, od kojih 12 redovnih, a četiri kompenzacijska: Nedžad Šečić sa 4.794, Lana Prlić, potpredsjednica ove partije, sa 2.259, Mira Grgić sa 1.263 i Ivan Boban sa svega 199 glasova.
Koalicija predvođena HDZ-om BiH, također je osvojila 16 mandata i to 13 redovnih i tri kompenzacijska. Preko kompenzacione liste u Klub ovih poslanika ulaze Delfa Dejanović sa 2.865 glasova, Ivan Musa sa 1.996, te Mijo Krešić sa 1.935 osvojenih glasova.
Koalicija DF-GS imaće deset poslanika, od kojih je devet redovnih mandata i jedan s kompenzacije i to je Dževad Adžem sa 1.797 glasova. SBB od osam osvojenih mandata ima pet redovnih i tri kompenzacijska i to su: Sanela Prašović-Gadžo sa osvojenih 2.955 glasova, Šemsudin Kavazović sa 1.473 i Munib Jusufović sa 369 glasova.
Prolaz ženama
Od šest mandata Naše stranke jedan je redovni, a čak pet kompenzacijskih. Na kompenzaciju će u Predstavnički dom Nasiha Pozder sa 2.307 osvojenih glasova, Amela Kuskunović sa 1.832, Želimir Bukarić sa 1.247, Sanela Klarić sa 1.126 i Mirsad Čamdžić sa 1.011 glasova. Kompenzacijski mandat i to jedan dobila je i PDA koja ima još tri redovna. Njen poslanik s kompenzacijske liste je Safer Demirović sa 8.498 osvojenih glasova.
Četiri mandata imaće Nezavisni blok, jedan je redovni, a tri kompenzacijska i pripala su Elmedinu Voloderu sa 904 osvojena glasa, Dženani Hadžić sa 362 i Ameru Obradoviću sa 182 glasa podrške.
Bez kompenzacija u naredne četiri godine u Predstavničkom domu FBiH biće Narod i pravda, koalicija Hrvatsko zajedništvo koju predvodi HDZ 1990 i A SDA.