Uz riječi zahvalnosti svima koji su pomogli da se crkva Drinskih mučenica izgradi do sadašnjeg nivoa, kada već može primiti prve vjernike, Vukšić je izrazio i nadu da će radovi u cjelosti biti završeni u dogledno vrijeme
Polaganjem cvijeća na obali Drine, na mjestu užasnog zločina, te prvom misom u crkvi koja je još uvijek u izgradnji, u Goraždu je obilježen spomendan Drinskih mučenica. Misu je predvodio nadbiskup vrhbosanski Tomo Vukšić, a pored ostalih, prisustvovali su joj vjernici iz Tuzle, Viteza, Zavidovića, Mostara, Zagreba …
– Poruka je molitva i prijateljstvo, ponajprije sa dragim Bogom, a onda i sa svim ljudima, prije svega ovdje u Goraždu, ali i svima ostalima koje susrećemo na svojim životnim putevima – kazao je Vukšić.
Jedna od poruka
Uz riječi zahvalnosti svima koji su pomogli da se crkva Drinskih mučenica izgradi do sadašnjeg nivoa, kada već može primiti prve vjernike, Vukšić je izrazio i nadu da će radovi u cjelosti biti završeni u dogledno vrijeme.
– Jedna od osnovnih poruka kršćanstva je da se na zemlji ne može živjeti bez praštanja. To pravilo vrijedi u porodičnom životu, čak i u poslovnom svijetu, a pogotovo u odnosu prema dragom Bogu. Kad govorimo o praštanju mi ne zazivamo dokidanje pravednih civilnih zakona, već mislimo na oslobođenje duše od mržnje, zlopamćenje, sklonosti prema osveti. Danas odavde, kao i svaki put, pozivamo na opraštanje, prije svega na oslobađanje vlastitih savjesti, zazivamo povratak mira u vlastiti život, da bismo onda pomireni sa sobom, sa dragim Bogom i drugim ljudima mogli graditi društvenu slogu, prijateljstvo i susretanje među ljudima – istakao je nadbiskup Vukšić.
Crkva u Goraždu gradi se u spomen na pet časnih sestara, članica reda Kćeri Božije ljubavi, ubijenih u Drugom svjetskom ratu.
Skočile kroz prozor sa drugog sprata
Časne sestre Jula Ivanišević, Berchmana Leideniks, Krizina Bojanc, Antonija Fabjan i Bernadeta Banja službovale su u samostanu na Palama, a četnici Draže Mihailovića su ih u decembru 1941. zarobili i sproveli u Goražde. Najstarija među njima, sestra Berchmana, ubijena je nakon što je klonula tokom teškog puta po snijegu i hladnoći, dok su ostale zatočene u tadašnju kasarnu na obali Drine. Nakon što su pijani provalili u prostorije gdje su bile zatočene, kako bi sačuvale vlastitu čast, časne sestre skočile su kroz prozor sa drugog sprata. Teško povrijeđene četnici su ih dokrajčili noževima i njihova tijela, u danima kada je sličnu sudbinu doživjelo oko 8.000 stanovnika ovog kraja, bacili u Drinu.
Zbog njihovog životnog puta, posvećenosti dobru i požrtvovanja u čuvanju vjere, dekretom pape 2011. godine proglašene su blaženima, nakon čega je Goražde postalo jedan od najvažnijih gradova za vjernike katolike iz cijelog svijeta.