Tragedija zemljotresom pogođenog stanovništva u Turskoj I Siriji nikoga nije ostavila ravnodušnim, a izuzetak nisu ni djeca u BiH koja na razne načine izražavaju empatiju sa preživjelima u razorenim zemljama.
Uz građane Goražda koji su uspješno realizovali niz akcija pomoći stradalom stanovništvu, vrijednu novčanu donaciju osigurali su I učenici područne osnovne škole “Mehmedalija Mak Dizdar” u goraždanskom naselju Sadba.
Škola koja pripada istoimenoj matičnoj školi u Vitkovićima, broji tek 40 učenika ali, pokazalo se da ih, to što su mali, ne sprječava da imaju veliko srce, razvijenu empatiju I humanost te su u akciji prikupljanja I prodaje plastične ambalaže I zahvaljujući dobrovoljnim prilozima prikupili 600 KM koje su uplatili za zemljotresom pogođena područja.
“ Još početkom prvog polugodišta odlučili smo da pokrenemo akciju prikupljanja plastične ambalaže I limenki I da novac doniramo u humanitarne svrhe. U međuvremenu se desio zemljotres I onda sam ja na viber grupu škole poslala prijedlog da taj novac uplatimo organizaciji Pomozi.ba za pomoć Turskoj i Siriji. Nastavnica nam je skrenula pažnju da nemamo dovoljno flaša pa smo organizirali akciju tokom vikenda na jednoj od divljih deponija I prikupili smo plastične flaše I ujedno očistili obale Drine” – pojasnila je učenica ove škole Amina Baljić.
Njihovu akciju podržali su I roditelji dok je otkup prikupljene ambalaže izvršila goraždanska firma “Bosna Plastik”
“ Uspješno provedena akcija koju su sami inicirali, učenike škole je motivirala na još jednu akciju, ovoga puta usmjerenu na vršnjake iz zemljotresom razorenih područja.
“ Nakon što smo u ovom slučaju završili sa prikupljanjem plastike, sada smo pokrenuli akciju prikupljanja igračaka za djecu Turske I Sirije I vjerujemo da će i ona biti jednako uspješna” – poručuju iz ove škole uz poziv vršnjacima da ih podrže u ovoj humanoj misiji.
Inače, prikupljanje plastične ambalaže za učenike škole na Sadbi nije novina. Uz podizanje svijesti o važnosti očuvanja životne sredine u sklopu Eko sekcije u holu škole postavljena je kanta u koju se tokom školske godine ubacuje plastika a novac se uvijek iskoristi na pravi način.