Štrajk zdravstvenih radnika koji je okončan inicirao je održavanje tematske sjednice Skupštine BPK Goražde posvećene zdravstvu i problemima zdravstvenih ustanova i panijenata sa prostora ovog kantona.
Nakon skoro četiri sata diskusije, niz iznesenih zaključaka upućen je Vladi BPK Goražde, koja će jedinstvenu liniju prijedloga mjera ponovo vratiti Skupštini, da bi se poslanici injima izjasnili na narednom zasjedanju
Nabavka lijekova
Goraždansko zdravstvo je bolesno i suočava se sa nizom problema, istaknuto je na sjednici kojoj su prisustovovali i direktori ustanova te drugi gosti. Finansijska nelikvidnost ustanova, enormna izdvajanja za nabavku lijekova sa esencijalne liste, te za liječenje u UKC Sarajevo, pored ostalog, i za usluge koje bi se mogle obavljati i u BPK, neki su od problema. Nedostaju specijalisti, a bolnica radi sa po jednim anesteziologom i pedijatrom, koji moraju biti na raspolaganju i nakon radnog vremena, 24 sata dnevno. Istaknut je i problem korupcije, te zatraženo da u planu ozdravljenja zdravstva racionalizacija troškova bude jedan od prioriteta.
– Jedan od primarnih zadataka je formirane radne grupe koja će izraditi akcioni plan s prijedlogom mjera za unaprjeđenje zdravstva, jačanje, opremanje i kadrovsko osposobljavanje svih ustanova. Tražimo da Skupštin BPK naloži menadžerima svih ustanova da urade plan mjera za rješavanje problema, ali i za racionalizaciju medicinskog i kadra sa sredinjom stručnom mjerom, posebno administrativnog i osoblja koje obavlja uslužne djelatnosti – kazao je Dučić.
Poslanik Naše stranke Neno Zuko smatra da je oko 16 miliona maraka, koliko je godišnje na raspolaganju ZZO Goražde, dovoljno za adekvatnu zdravstvenu zaštitu te dodaje da se sredstva za nabavku opreme mogu osigurati iz ušteda, posebno kroz nabavku lijekova, preispitivanje cijena usluga u KCU Sarajevo te zaustavljanje zapošljavanja nepotrebnog kadra ili nabavke ortopedskih pomagala po astronomskim cijenama.
Adis Agović (SDA) zatražio je razdvajanje rada u javnim ustanovama i privatnim ordinacijama, ističući da je „naše zdravstvo postalo biznis u kojem vlada farmaceutska mafija“.
Nihad Ćulov (SBB) navodi da novca ima, ali ne i pravde unjegovoj raspodjeli.
– Nepravedno je da radnici i penzioneri izdvajaju novac, a nemaju uslugu, da pojedini ljekari ne mogu otići na odmor jer nemaju zamjenu, da nemaju opremu kojom trebaju raditi. i mi, poslanici, moramo se upitati jesmo li pravedni i jesmo li previše plaćeni za svoj rad – naglasio je Ćulov.
Plaćanje usluga
Klub poslanika SDA zatražio je izradustrategije u oblasti zdravstva za narednih pet godina. Predloženo je i razmatranje mogućnosti da seuvede plaćanje zdravstvenih usluga, čemu se odmah usprotivio Suad Došlo (SDP)
Za CT 200.000 KM
Tokom sjednice izneseni su i podaci da Goražde, kao jedini kanton koji nema CT aparat, godišnje za ovu vrstu dijagnostičkih pretraga izdvaja više od 200.000 KM. Broj pacijenata kojima su ona potrebnau posljednih deset godina je utrostručen.
AVAZ