U Prijepolju je obilježena 24. godišnjica od otmice i ubistva 20 putnika iz voza 671, koji je 27. februara 1993. godine saobraćao na liniji Beograd – Bar.
Jedinica pod komandom ratnog zločinca Milana Lukića na stanici Štrpci, na teritoriji BiH, otela je 18 Bošnjaka, jednog Hrvata i jednu osobu čiji su identitet, državljanstvo i nacionalnost do danas nepoznati.
Putnici su odvedeni u okolinu Višegrada, gdje su opljačkani i mučeni, a potom ubijeni.
Članova porodica otetih stanovnika Prijepolja, Bijelog Polja, Berana, Bara, Podgorice i Beograda sve je manje.
Umiru zbog nepravde, jer ni 24 godine poslije počinitelji nisu kažnjeni, žrtve nemaju svoj mezar, a njihovi najmiliji u Srbiji nemaju nikakva prava.
Nastavnik u penziji Hajrudin Alomerović, brat otetog Adema, ni danas se ne miri s njegovom sudbinom. Bio je, kaže, na liječenju u Kliničkom centru u Beogradu, kako bi podnio zahtjev za penziju. Otet je u povratku.
– Od nestanka do danas praktično ništa ne znamo. Mislim da vlast zna sve, ali do istine mi ne možemo doći. Kažu nam da treba naći krivce, nalogodavce, da se trebamo boriti da istina izađe na vidjelo. A ko da se bori? Meni je poslije brata umrla majka, snaha, stariji sin bratov, a ostalo nas još dvoje. Sestra i ja blizu 70 godina, ko da se bori?! I ako te kosti budu nađene, ko će ih spustiti u zemlju – pita se Alomerović.
Šefkija Husović svakog 27. februara uzme po dva apaurina kako bi izdržao podsjećanje na otmicu brata Rifata.
– Sve nas je manje, sve smo stariji i nemoćniji. Iste priče slušamo. Sve dok su ove strukture vlasti i kod nas u Srbiji, i kod vas u Bosni, dok ne dođe neko novi ko nije imao veze s ratom sve će ovako biti – kaže Husović.
Do sada je presudom Višeg suda u Bijelom Polju Nebojša Ranisavljević 9. septembra 2002. godine osuđen na 15 godina zatvora. Za otmicu civila iz voza u Štrpcima Tužilaštvo BiH tereti još 10 osoba, čije je suđenje u toku, a pred Sudom za ratne zločine Srbije u pripremi je optužnica za još pet osumnjičenih.
Prema riječima Naila Kajevića, predstavnika porodica, plan je bio da zločin nikad ne bude procesuiran, ali su posmrtni ostaci četiri žrtva ipak pronađeni, što je rezultiralo zajedničkom akcijom Tužilaštava BiH i Srbije, kojem se ili će biti procesuirano 15 osoba.
– Pri kraju je suđenje … Mića Splića koje se nagodilo sa Sudom na pet godina zatvora, a da bude svjedok saradnik u drugim procesima u Srbiji i BiH. Osim kažnjavanja počinitelja očekujemo da porodice žrtava dobiju i status civilnih žrtava rata, jer do sada to nje moglo jer se Vojska Republike Srpske ne smatra neprijateljskom na području Srbije – ističe Kajević.
Godišnjica ovog zločina u Prijepolju je obilježena prijemom za porodice ubijenih u Skupštini općine Prijepolje, te polaganjem cvijeća na spomen obilježje izgrađenom u Šarampovu. Mešihat IZ u Srbiji i BKZ organizirali su komemorativnu akademiju “Štrpci bez mezarja” i mimohod šutnje od Doma kulture do spomen obilježja.
AVAZ