BPK Goražde bi u narednih trideset dana trebao pripremiti izmjenu zakona o socijalnoj zaštiti kojom bi se regulisalo i da porodilje imaju mjesečnu nadoknadu od 1.000 KM mjesečno u periodu od godinu dana.
– S obzirom na finansijsku situaciju u BPK Goražde ovo je sigurno hrabra odluka. Poznato je da opstojnost i normalno funkcionisanje BPK Goražde u mnogome ovisi od podrške iz F BiH tako da su naše budžetske mogućnosti prilično limitirane. Struktura stanovništva utiče da spadamo u kantone sa najvećim izdavanjima za socijalnu i zdravstvenu zaštitu po glavi stanovnika. Nažalost to još uvijek nije dovoljno da zadržimo ljude na Drini, posebno mlade koji će nakon što je Sarajevo već donijelo ovakvu odluku još više razmišljati o odlasku iz BPK Goražde, za Patriju je rekla premijerka BPK Goražde, Aida Obuća.
Prve grube procjene su da će godišnje biti potrebno osigurati dodatnih 2 miliona maraka kako bi Goražde svojim porodiljama pružilo iste benefite kao u Sarajevu.
– Naša obaveza je da u miru ne izgubimo ono što smo sačuvali tokom agresije. Na žalost analize pokazuju da nam se škole prazne, a najlošija situacija je u seoskim područjima. Ukoliko dođe do promjene raspodjele javnih prihoda u F BiH bilo bi realno da možemo bez problema isfinansirati podršku porodiljama. Ako ne dođe učinit ćemo sve da zakon ipak bude implementiran. Vjerujem da će odgovorni u F BiH shvatiti potrebu manjih sredina i pomoći u borbi da se zaustavi iseljavanje jer bi bilo pogrešno svesti BiH na nekoliko finansisjki moćnih i razvijenih sredina, istakla je Obuća.
Da u BPK Goražde ni ranije nisu sjedili skrštenih ruku dokaz je činjenica da su jedini uveli finansijsku podršku porodicama za svako treće i naredno rođeno dijete. Ovdje je riječ o dugoročnoj mjeri kojom se do punoljetstva, ili kraja školovanja prati odrastanje te djece. U vrijeme kada je uvedena ova mjera višečlane porodice iz drugih dijelova su se počele prijavljivati u BPK Goražde što je kasnije dijelom zaustavljeno dokazivanjem boravišta u BPK Goražde u periodu prije rođenja djeteta.
– Vjerujem da naše iskustvo može biti od koristi i svima koji u narednom periodu žele slijediti Kanton Sarajevo u smislu donošenja odluke o podršci porodiljama. U tom pravcu nam treba malo više međusobne komunikacije kako bi smanjili rizik da još više opustošimo već pasivne dijelove BiH, smatra Obuća.
Zakon o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodica sa djecom u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde do sada je doživio brojne izmjene, ali da postoji i niz novih inicijativa u vladi su najboljim rješenjem ocijenili donošenje novog zakona.