Munara fočanske ljepotice ponovo krasi obalu Ćehotine, a radnici fojničke firme “Kara drvo” zidaju centralnu kupolu Aladža džamije. Njeno ponovno uzdizanje iz pepela svojim je stihovima, napisanim još prije 16 godina, najavila Renka Rašidkadić.
Dugogodišnja pravnica u penziji već 20 mjeseci ne može iz svoga stana u Donjem Polju, izdale su je noge, kaže, ali se obnovi Aladže mnogo raduje, kao da radove svojim očima gleda. Ograda i pokrov – A znam da ćeš jednog dana izronit’ iz bistre Drine, ljepša neg’ gorska vila. I da ćeš stati na svoje mjesto, da ćeš biti ista k’o prije, ovdje gdje vječito si bila – napisala je Renka 2001., kada je prvi put nakon povratka iz izbjeglišta stala na zgarište Aladže.
Na gradilištu, svaki kameni blok pažljivo se ugrađuje u veliko kube, krov džamije na visini od skoro 18 metara.
– Male kupole su završene ranije, a trenutno radimo veliku kupolu, bolje rečeno kube. Imamo još, otprilike, trećinu da završimo. Veoma je zahtjevan posao i potrebno je poznavati materiju. Koristi se krečni malter bez cementa tako da on mora imati proces slijeganja, mora popuniti praznine. Sretni smo što imamo priliku da unesemo dio sebe u ovaj objekt – kaže Nusret Akšamović iz firme “Kara drvo”.
Munara je uglavnom završena, potrebno je još uraditi ogradu na šerefetu i olovni pokrov s alemom tako da će njena visina biti skoro 40 metara. Ostatke prijeratne džamije, koji su rasuti i više kilometara naokolo, radnici svakodnevno dovoze u harem, obrađuju ih i vraćaju na staro mjesto. Posao je težak, posebno na visokim temperaturama, ali sve će se, kako kažu, isplatiti kad Aladža primi prve vjernike.
U haremu džamije sreli smo fočanskog imama Dženana Krajišnika, a iako je prije samo tri mjeseca stigao iz Zenice, s uzbuđenjem i toplinom u glasu govori o Aladži. – Radovi dobro i lijepo napreduju i vrlo smo zadovoljni.
Aladža je nazivana i Šarenom džamijom, jer je bila bogata kaligrafijom tako da će, nakon grubih radova, trebati dosta vremena da se ponovo na isti način ispiše kaligrafija. Privode se kraju i radovi na pomoćnom objektu, imamskoj kući, gdje bih se uskoro trebao useliti – kaže Krajišnik. Osim džamije i imamske kuće, planirana je i gradnja restorana, čajdžinice te suvenirnice.