Nakon šest i po godina rada na zaštiti i promociji zapostavljenog kulturno – historijskog bogatstva ovog dijela BiH, Udruženje Kulturna baština BPK prestaje sa radom.
Entuzijazam mladih ljudi, koji su sami otkrivali, istraživali i afirmirali neiskorišteni potencijal na nepristupačnim lokacijama, nije bio dovoljan za nastavak rada, a podrška vlasti je izostala, tako da je zatraženo brisanje Kulturne baštine iz registra udruženja.
– Proteklih šest i po godina svjedočili smo brojnom kulturološkom bogatstvu na ovom području, ali ovo je ipak volonterski rad. Radili smo u slobodno vrijeme i u uslovima koje smo mi mogli stvoriti, držali se isključivo međunarodnih standarda, pa smo došli u fazu kada to više nije moguće. Ne možemo obezbijediti dovoljnu podršku, jer u narednom periodu potrebno je raditi na zaštiti i konzerviranju spomenika kulture i stavljanja tih lokaliteta u jedan sistem upravljanja – kaže predsjednik udruženja, historičar Eldin Baljević.
Eldin Baljević: historičar
Članovi udruženja otkrili su više od 100 do tada neevidentiranih spomenika, oko 2.000 stećaka, uradili katalog kulturno – historijskog naslijeđa, organizirali festivale srednjevjekovlja, predstavili dokument po kojem se Goražde prvi put pominje prije 642 godine i obilježavali rođendan grada, zahvaljujući njima goraždanska nekropola stećaka na Goršić polju uvrštena je na UNESCO-ovu listu, a članovi su inicirali čak i akcije uklanjanja divljih deponija smeća. Zbog doprinosa razvoju kulture udruženje je nagrađeno „Srebrnom plaketom“ Goražda.
Istovremeno, njihov trud nisu pratile vlasti, nije osnovana institucija koja će preuzeti brigu o naslijeđu, a udruženje je imalo tek simboličnu podršku, od projekta do projekta, nedovoljnu za obim i značaj posla kojim se bavi.
– Svima nam je teško, jer ovo nije nagla odluka, već nešto o čemu razmišljamo više od dva mjeseca. Jednoglasna je odluka da je vakat da se to uradi, pa ako grad bude nekad imao potrebu za nama na raspolaganju smo – ističe historičar Sedin Hadžimusić.
AVAZ