Civilna zaštita Grada Goražda konstantno teži ka osavremenjivanju svojih jedinica kroz obuku i nabavku opreme, te čini svakodnevne napore kako bi svi građani bili sigurni i imali adekvatnu zaštitu od požara kao i od drugih nepogoda. Tako je bilo i u 2017. godini koja se može okarakterisati kao godina u kojoj je bilo najveći broj požara i intervencija Profesionalne vatrogasne jedinice (PVJ).
Kada je u pitanju saradnja sa građanima ona je na najvećem nivou, a tu je i interventni broj (123) koji se koristi, a vatrogasci su u svako doba na raspolaganju da pruže pomoć građanima grada Goražda, kao i druge jedinice i službe u sastavu Civilne zaštite našeg grada.
Govoreći o aktivnostima u 2017. godini, kao i o onima koji će se provoditi u 2018. godini, pomoćnica gradonačelnika Samira Drakovac u izjavi za medije je istakla – ”2017. godinu obilježio je velik broj požara obzirom da je bila sušna godina i trebalo je intervenisati u pogledu prevoza vode do naših građana koji su bili na taj način ugroženi. Broj intervencija kada je u pitanju Profesionalna vatrogasna jedinica Grada Goražda (PVJ) u 2017. godini je bio preko 210, a obzirom da je u 2016. godini bilo 86 intervencija možemo reći da je 2017. bila godina koja je nosila mnogo aktivnosti za PVJ.
Kada je u pitanju 2018. godina, nastojati ćemo da, a već smo i u Budžetu pozicionirali neke stavke, nastavimo trend iz 2017. i to na način da obezbjedimo ponovo nabavku adekvatne opreme našim jedinicama i službama što je i uslov za djelovanje na terenu. U tom smislu planirana je i konkretizacija nabavke savremenog vatrogasnog kamiona za PVJ i DVD za potrebe gašenja požara. Obzirom na određene predpostavke, možemo očekivati dinamičan period i rad PVJ, tako da nam je obuka i nabavka opreme preduslov za naše djelovanje.
Kada je u pitanju deminiranje, 2017. godina nosila je mnogo aktivnosti gdje smo putem Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) realizovali niz projektnih zadataka deminiranja, zatim OS BiH je realizovao jedan zadatak. Međutim, važno je naglasiti da je Ambasada Njemačke u BiH u toku 2017. godine finasirala četiri projektna zadatka u kojima je učešće Grada Goražda bilo 10%, a Ambasada Njemačke je finansirala ove zadatke sa 280.000,00 KM. Međutim ono što do sada nikad nismo imali, a sjetićete se i sami, jeste realizacija projekta deminranja sa Ambasadom Češke u BIH koja je poslala jedan ronilački tim koji je zajedno sa FUCZ koji je izvršio provjeru korita rijeke Drine gdje se sumnjalo i potvrdilo da postoje NUS. Sve su ovo vrijedne aktivnosti koje smo imali kada je u pitanju deminiranje u 2017. godini.
Kada je u pitanju 2018. godina ponovo smo aplicirali prema Ambasadi Njemačke u BiH od koje smo dobili potvrdan odgovor za projekte koje su oni spremni finansirati u ovoj godini preko BH MAC-a. Mi smo također obezbjedili sredstva za naše učešće u projektima, tako da i u ovoj godini očekujemo da imamo realizaciju brojnih projekata deminiranja.”