Ni uz jaku podršku vladajućeg SBB-a, opozicija nije uspjela u dnevni red sjednice Predstavničkog doma uvrstiti prijedlog smjene Sebije Izetbegović.
Sebija Izetbegović neće biti smijenjena s funkcije generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS). Ne po prijedlogu zaključaka Kluba federalnih poslanika SDP-a BiH, koji su tražili da se na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH odlučuje o tome da Upravni odbor KCUS-a razriješi Izetbegovićku, a ako to ne uradi, da Vlada Federacije BiH razriješi Upravni odbor. Ovaj prijedlog zaključaka jučer nije dobio dovoljno glasova ni da bude uvršten u dnevni red sjednice.
Pitanje ljudskosti
Prilikom poimeničnog izjašnjavanja za uvrštavanje prijedloga o smjeni Sebije Izetbegović, za je bilo 38 poslanika (SDPBiH, DF, BPS, A SDA, Naša stranka, veći dio SBB-a), suzdržani su bili u SBiH, dijelu SBB-a i jedan poslanik HDZ-a BiH. SDA i najveći dio Kluba HDZBiH-HNS bili su protiv. Poslanici Kluba HDZ-a 1990 nisu bili u sali kad se glasalo.
Ipak, tokom utvrđivanja dnevnog reda otvorila se rasprava o ovom prijedlogu SDP-a BiH, a njihov poslanik Damir Mašić naveo je neke od razloga zbog kojih su se na prijedlog odlučili: “Situacija na KCUS-u je potpuno kulminirala i kap koja je prelila čašu su bili protesti pacijenata s Onkologije, koji su otpušteni jer na KCUS-u ne rade aparati za zračenje, a upućeni su da te zdravstvene usluge potraže u drugim kliničkim centrima. Nakon izvještaja medija o protestu pacijenata, oni su naprasno vraćeni na odjel iako su im otpusne liste bile uručene”.
On je naveo da je za vrijeme mandata Sebije Izetbegović, a zbog ušteda koje ona pravi, KCUS napustilo 50 eminentnih ljekara, da nedostaje i osnovnih medicinskih materijala poput gaza i analgetika, da trenutno 70-ak djece čeka na izmještanje zbog operacija srca…
– Poznato je da je KCUS u finansijskim problemima, ali je nedopustivo da se uštede vrše na račun pacijenata, rekao je on.
Nezavisni poslanik Ilhan Bušatlić je upozorio da smjenu Sebije Izetbegović neće dozvoliti njen suprug (Bakir Izetbegović, lider SDA, član Predsjedništva BiH; op.a.): “Ali, i ako uspijemo da iznudimo njenu smjenu, ona neće ništa donijeti, jer je Sebija Izetbegović posljedica, a uzrok je Bakir Izetbegović. Prije će ona nas sve smijeniti, nego mi nju”.
Ismet Osmanović, šef Kluba SDA, kazao je da poslanici SDA nemaju ništa protiv toga da se kritički raspravlja o bilo kojem menadžmentu, ali da bi osnovni red bio da se od menadžmenta zatraži izvještaj. Dodao je da SDA neće podržati uvrštavanje ovih zaključaka u dnevni red. Na to je uslijedila oštra kritika iz opozicije, pa je Dževad Adžem (DF) kazao da pacijenti koji “možda sad broje svoje zadnje minute” nemaju kad čekati da menadžment napravi izvještaj i dodao da su nacionalne partije uništile i obrazovanje i zdravstvo. Osmanovića je podržao stranački kolega Safet Kešo, koji je rekao da je prijedlog SDP-a politikantstvo i skupljanje jeftinih političkih poena. Spočitao je SDP-u da su u prošlom sazivu vlasti imali i premijera i direktora KCUS-a, te da je sadašnji menadžment KCUS-a zatekao 100 miliona KM duga, a da niko nije našao za shodno da kupi novi aparat na KCUS-u.
Na to je reagovao poslanik SDP-a i bivši premijer Nermin Nikšić: “Interesantne su potrebe SDA da za sve što je loše optuži SDP, još samo da nas optužite što su ljudi bolesni. Evo, ja predlažem kompromis, da odmah sutra bude vanredna sjednica i da nam do sutra dostave izvještaj iz KCUS-a”.
Jasna Duraković Hadžiomerović (SBB) je poručila Keši da je “ovo pitanje ljudskosti, a ne politikantstva”.
Mahir Mešalić (DF) je kazao da podržava smjenu direktorice KCUS-a, jer je ona na taj položaj došla nepotizmom, te da je degutantno pričati kojoj partiji pripada KCUS i da u kliničke centre treba zapošljavati stručne ljude: “Dovedimo ljude koji će popraviti stanje u kliničkim centrima. Trebamo depolitizirati javne ustanove i javna preduzeća i kako vas nije sramota govoriti o tome ko je napravio veću dubiozu”.
Druga strana
Šef Kluba HDZBiH-HNS Jozo Bagarić je rekao da mu je žao zbog problema koji se događaju na KCUS-u, da ne podržavaju uvrštavanje prijedloga SDP-a u dnevni red i da su spremni odazvati se u svako doba na vanrednu sjednicu, ali sa odgovarajućim materijalima.
U nekoliko navrata je iz opozicije naglašeno da oni razumiju poslanike SDA, jer moraju štititi suprugu predsjednika svoje partije. Nakon sjednice, potpredsjedavajuća Predstavničkog doma Vesna Švancer (SBB) pojasnila je medijima zašto je ona bila suzdržana na prijedlogu SDP-a: “Ne treba bježati od toga, ali smatram da treba sagledati i drugu stranu, izvještaj menadžmenta KCUS-a”.
Sjednicu je u prvom dijelu vodio potpredsjedavajući Mladen Bošković (HDZBiH), a predsjedavajući Edin Mušić (SDA) na sjednicu je došao nakon pauze koja je bila data poslije usvajanja dnevnog reda.
Poslanici su usvojili izmjene Krivičnog zakona vezane za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma. Ove izmjene su usvojene bez rasprave.
Usvojene su i izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini kojim se, između ostalog, uvodi nova kategorija “trgovac – pojedinac”, ali i propisuju prava, obaveze i odgovornosti organizatora pijaca. Usvojene su i izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom.
Prihvaćen je i nacrt novog zakona o koncesijama, kojim se definišu područja za dodjelu koncesija, kao i koncesije koje su u nadležnosti FBiH. Potpredsjedavajući Mladen Bošković poslanike je upoznao sa dopisom Saveza opština i gradova u FBiH, u kojem se navode određene zamjerke i sugestije, a koje će uložiti kroz javnu raspravu.
Takse na trupce
S jučerašnjeg dnevnog reda izbačene su tri tačke koje su se ticale izmjena i dopuna Zakona o stvarnim pravima, uz obavezu da Vlada FBiH što skorije Parlamentu predloži novo zakonsko rješenje, a izbačen je i nacrt zakona o provođenju odluka sudova.
Poslanici su jučer usvojili i zaključke sa ranije obavljenih tematskih sjednica o stanju u poljoprivredi i drvno-prerađivačkoj industriji u FBiH.
Među zaključcima o poljoprivredi je i onaj kojim se Vlada FBiH zadužuje da osigura sredstva klirinškog duga za izmirenje svih naslijeđenih dugovanja u ovoj oblasti kroz ovogodišnji rebalans budžeta. Kad je u pitanju drvno-prerađivačka industrija, između ostalog, zaključeno je da se mora hitno donijeti zakon o šumama, ali i uvesti takse na izvoz trupaca, rezane građe izvan propisanih standarda i ogrjevnog drveta, a što je dato u zadatak Vladi FBiH.
oslobodjenje.ba