Više od 120 đaka iz jedanaest osnovnih škola iz BiH ispunili su Dom mladih goraždanskog Centra za kulturu pjesmom, igrom, osmjesima…Obučeni u tradicionalne narodne nošnje, sa predmetima i hranom koji čuvaju sjećanja na običaje naroda u Bosni i Hercegovini, u društvu njihovih nastavnika, susreli su se na tradicionanom Festivalu interkulturalizma.
Svo nemjerljivo bogastvo različitosti i sličnosti naših naroda na jednom mjestu predstavili su djevojčice i dječaci iz jedanaest škola, pet škola Bosansko podrinjkog kantona i osnovnih škola iz Trnova, Nevesinja, Kalinovika i Foče.
Festival interkulturalizma koji se u svojim manifestacijama dešava, osim u Goraždu i u Rudom i Foči, ima veliku vrijednost. O njoj su u svojim obraćanjima na otvaranju Festivala koji finansijski podržavaju Ambasada SAD u BiH i španska humanitarna organizacija „ Cooperation Balkanes“ govorili goraždanski gradonačelnik dr.sci Muhamed Ramović i stručna saradnica u kantonalnom ministarstvu obrazovanja Amira Borovac.
Husein Halilović, predsjednik Udruženja „ Pomoć djeci Balkana“ godinama uporno i sa mnogo volje već 12 godina, koliko djeluje udruženje,organizuje ovaj festival ali i neke druge manifestacije koje promovišu svo bogatstvo bosansko –hercegovačkih različitosti i povezuje djecu iz brojnih škola.
-Sretni smo što je i na ovom festivalu veliki broj đaka, nastavnika, pedagoga.Radost koju vidimo na licima dječaka i djevojčica je potvrda da ova manifestacija ima svoje mjesto. U njenom sadržaju su predstavljanje kultura i tradicija naroda Bosne i Hercegovine, takmičenje đaka u vještinama prezentacija, nekim sportskim disciplinama.Ipak, najavžnije je njihovo druženje i prijateljstva koja nastaju i traju – ističe Halilović.
Verica Elez, direktorica Onovne škole „Ljutica Bogdan“ iz Kalinovika sa radošću govori o učešću ove škole na goraždanskom festivalu interkulturalizma.
-Našoj školi je ovo prvo učešće na festivalu. Prvi su utisci jako pozitvni, sjajni su i ambijent i atmosfera koja ovdje vlada. Mislim da su ovakve priče jako lijepe, daju mnogo prostora za susretanje djece i treba da podstaknu i ostale da organizuju slična druženja. Ukoliko prošetate današnjim događajem vidjećete da nas spajaju slične nošnje, ista jela, slični običaji…Ovo je nešto što svi mi nosimo i treba da njegujemo, da nam bude vodilja u životu. I nama i mladima – kaže Elez.
Edin Kanlić iz goraždanske Osnovne škole „ Fahrudin Fahro Baščelija“ već nekoliko godina, sa drugarima učestvuje u Festivalu interkulturalizma. – Imam dosta prijatelja iz Ustikoline, Foče, Rudog i drugih gradova koje sam upoznao proteklih godina. I sa svima sam u kontaktu. Zato je ovaj festival super, povezuje nas iz različitih škola i te veze traju i danas – rekao je Edin.
Prvi put na ovoj manifestaciji su đaci i nastavnici Osnovne škole „ Ramiz Kolar“ – Dejčići (Trnovo). Adis Hodžić, direktor ove škole kaže da je susret na Festivalu sa učesnicima iz drugih škola vrijedno i lijepo iskustvo, prilika da se upoznaju običaji i tradicija drugih .-Mi smo već sarađivali sa školama iz Republike Srpske posebno sa susjednom školom u Trnovu – ističe Hodžić. Učenik ove škole Bilal Hodžić : Prvi put sam ovdje i sve je odlično. Upoznao sam učenike iz drugih škola. Divno iskustvo – kaže Bilal koji se sa svojim školskim drugarima na festivalu predstavio raznolikim programom.
U veseloj ekipi Osnovne škole „ Sveti Sava“ iz Trnova je i Anđela Veselinović – Sve je ovdje lijepo. Lijepo je upoznavati nove drugove – kazala je Anđela.
Mara Šaran, direktorica Osnovne škole „ Risto Proroković“ iz Nevesinja kaže kako su utisci sa ove menifestacije predivni. – Tako mi je drago da smo prvi put na ovom festivalu i prvi put u Goraždu. Na poziv da učestvujemo veoma smo se rado odazvali. Ovo je sjajna prilika da se djeca upoznaju, stvore nova prijateljstva, da se susretne i vidi u drugačija kultura, da se upoznaju i neki dijelovi istorije naših naroda sa ovih prostora. Zaista smo oduševljeni i nadam se da će prijateljstva koja ovdje nastanu ostati za duže vrijeme – poručila je Šaran.
U Domu mladih u Goraždu vidjeli smo i čuli dio nemjerljivo vrijednog blaga koje ima Bosna i Hercegovina. Sadržanog u kulturama, tradiciji, običajima.
Vidjeli smo i čuli i najveće blago koje ova zemlja ima. Dječake i djevojčice i njihove osmjehe koje su razmijenili, osmjehe koji otvaraju nove prostore za nadu…
Novina “Glas Goražda”