Plastenička proizvodnja dio je tradicije stanovnika naselja Hubjeri kod Goražda, mjesta u kojem se proizvodi najviše hrane u BPK. Pripreme za ovaj način sadnje povrća počinju znatno ranije nego na otvorenim parcelama.
– Sezona je počela još u februaru, tako da se zimi skoro nismo ni odmarali. Dok smo očistili plastenike od prethodne sezone, preorali, pođubrili i pripremili, već u februaru počela je sjetva presade – kaže jedan od proizvođača Munib Kazagić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Goražda.
Proizvodnju paprike, paradajza, krastavca i drugih kultura u zatvorenom prostoru Munib i njegova porodica naslijedili su od roditelja. Od penzije je teško preživjeti, pa se prodajom sadnica i povrća sa oko 500 kvadrata pod folijom malo popravi stanje u kućnom budžetu.
– Može se preživljavati, a da se nešto uživa, slabo. Stanje u poljoprivredi nije najbolje, jer slabi su kantonalni i federalni poticaji, a nisu ni redovni. Još nismo naplatili poticaje od prošle godine – pojašnjava Kazagić.
Upravo zbog ovakvog odnosa vlasti mnoga polja ostaju neobrađena.
– Država mora podržati poljoprivrednike, ne samo ovdje nego i u cijeloj BiH. Slaba je podrška da bismo mogli biti konkurentni na tržištu. S adekvatnim poticajima naši sugrađani bi mogli kupiti zdravu hranu od nas, a ne da kasnije, zbog konzumiranja jeftine robe iz uvoza, te pare daju za lijekove – dodaje Munib Kazagić.
AVAZ