Novogodišnji praznici prilika su za predah i na sportskim terenima, a rukometaši iz svijeta dane odmora najradije provode u zavičaju, u Goraždu. Odrasli su ovdje, prvi kontakt s loptom imali u gradu rukometa, pa dolazak izaziva posebne emocije.
– Praznici su posvećeni kući, mami i našoj hrani. Kad dolazimo srce nam je puno i prva pjesma koju slušamo je Al Dinova „Čaršija“ – kaže Arijana Pjano, članica njemačkog „HB Ludwigsburga“.
Arijana ima 24 godine, a trenira već deset godina. Dio je ekipe „Goražda“, koja je bila treća u BiH, a igrala je i za Ilidžu i Neretvu.
– Potom sam otišla na Kipar, na preporuku Damira Hoda koji već sedam ili osam godina igra vani. Odigrala sam jednu sezonu i onda sam bukvalno s koferom otišla u Njemačku i sama sebi našla klub.
Kipar sam napustila, jer previše je slobodnog vremena, po cijeli dan ništa ne radimo, čekamo taj trening i to je to – kaže Arijana, te dodaje kako se djeci sa Balkana nije teško izboriti za mjesto u timovima vani, jer posjeduju rukometnu inteligenciju koju oni nisu naučili da koriste.
Golman Lamija Borčak igra u klubu “Esentepe Efsane“ sa Kipra, a uspjehe koje je postigla ova 22-godišnja djevojka duguje trenerima Nermani Osmanagić iz Goražda i Sanji Bajgorić iz Mostara, u čijim je klubovima igrala.
– Na Sjevernom Kipru nema ugovora, jer kod njih je sve na riječ. Zadovoljna sam. Imam kuću, plaćene sve troškove i platu koju nemam na šta potrošiti. Južni Kipar, taj grčki dio je puno razvijeniji, a Sjeverni Kipar je država koja nije priznata nigdje osim u Turskoj. Podijeljeni su bukvalno granicom i ne mogu prelaziti na onaj drugi dio – pojašnjava Lamija.
Nakon grčkog AEK-a, Haris Pleh karijeru je nastavio u Finskoj, gdje brani za „IFK Helsinki“.
Unuk rahmetli Omera Ramiza Truce, jedne od rukometnih legendi Goražda, na prvi trening otišao je još u petoj godini života. Nije imao priliku, a na ovaj način bi želio, da se zahvali trenerima Sulejmanu Fidahiću, Milanku Savčiću i Dini Merkezu.
Sa jednim od najvećih grčkih klubova igrao je finale kupa, borio se za titulu grčkog prvenstva, igrao i Evropsku ligu i stigao do osmine finala.- Ponudu iz Finske nisam mogao odbiti, pogotovo iz finansijskih razloga, ali već me pomalo nervira život u gradu u kojem dan traje šest sati.
Kada me neko pita gdje sam trenutno, odgovorim mu da sam tamo gdje je onaj šaraf na globusu – uz osmijehg nam priča Haris.Bio je reprezentativac mlađih selekcija, a sada se trudi da zasluži i poziv u A reprezentaciju BiH.Naši sagovornici sa sjetom gledaju u Sportsku dvoranu u kojoj su odigrali svoje prve utakmice, a koja već dugo prokišnjava i nema grijanja.
Nadaju se da će u 2017. godini taj problem biti riješen, da će se mladima posvetiti mnogo više pažnje, jer svoj kvalitet su dokazali nastupima sa klubove od Finske do Turske i od Njemačke do Katara, gdje trenutno igraju rukometaši iz Goražda.Arijana i Lamija žele i da BiH dobije žensku rukometnu reprezentaciju, jer dres sa državnim grbom njihova je životna želja.
AVAZ