U organizaciji Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan”, u Velikoj sali Centra za kulturu Goražde održana je komemoracija dobitniku najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” Murizu Hadžiahmetoviću koji je počinio samoubistvo u 54. godini.
O goraždanskom heroju koji je, kako je rečeno dao veliki doprinos odbrani BiH, na komemoraciji su govorili gradonačelnik Goražda Ernest Imamović, ministar za boračka pitanja Avdo Mirvić, te brojni Hadžiahmetovićevi saborci.
Istaknuto je da je žalosno što veliki broj pripadnika Armije RBiH danas vodi pravne bitke dokazujući vlastitu nevinost, kao i da su usamljeni u tim procesima. Opšta je ocjena da država nije na pravi način odgovorila na ovu pojavu, te da je neprihvatljivo da se sada najbolji sinovi moraju pravdati zbog činjenice da su branili goli život i biološki opstanak.Poručeno je da je krajnje je vrijeme da državni organi moraju ponuditi konkretna rješenja kako se ovakve stvari ne bi ponovile.
Komemoraciji su prisustvovali brojni Goraždani, porodica, prijatelji i mnogi drugi. Emotivnim govorom od Hadžiahmetovića oprostili su se saborci iz fočanske elitne jedinice “Grom”.
“Teško nam je danas. Opraštamo se od čovjeka heroja, “Zlatnog ljiljana”, hrabrog i neustrašivog saborca u ratu, iskrenog prijatelja, posvećenog roditelja, uzornog supruga i brata u miru. Kako prihvatiti činjenicu da je naš Murga koji je imao veliku mentalnu snagu, smirenost i pribranost odlučio da završi svoj život pod ovakvim okolnostima. Teško. Možemo pretpostaviti koji su to razlozi. “Gromovi” su bili jedna velika porodica, bilo je zadovoljstvo imati Murgu u jedinici, uvijek dobrovoljac jurišni, pouzdan, lojalan i spreman da izvrši svaki lojalan zadatak. Bio je patriota”, istakli su u ime boraca fočanske elitne jedinice “Grom”.
Emotivnim govorom od “Zlatnog ljiljana” oprostio se i gradonačelnik Imamović, uputivši riječi podrške porodici rahmetli Muriza.
“U današnjem ambijentu dozvolili smo da se naši najbolji sinovi, naš Murga, dobitnik najvećeg priznanja na žalost oduzme sebi život. Sistemski nismo odgovorili zadatku. Iz ovog nemilog događaja ako ne naučimo lekciju uzaludno je sve što kažemo, što ćemo govoriti i što radimo. Ako se jedni drugima ne okrenemo u ovoj situaciji uzaludna je bila njihova bitka”, kazao je Imamović.
Dika Tanjo Murizu Hadžiahmetoviću bila je saborac. Njen govor bio je emotivan, da su mnogi u sali, koja je bila puna, zaplakali.
“O njegovoj hrabrosti mogle bi se pisati knjige. Dosta toga smo prošli zajedno, borbe u Goraždu, Igmanu, Bjelašnici…Boli me jer znam kakav je Murga bio borac, čovjek, znam da sigurno nikakav ratni zločin nije počinio pogotovo ne nad maloljetnom djecom. Sigurna sam sto posto da bi neko sebe opravdao, sačuvao, napakovao je njemu. On zna da je heroj, borac, duša od čovjeka. Nije se mogao pomiriti s tim da mu neko lijepi etiketu ratnog zločinca, uzeo je pravdu u svoje ruke. Zna kakav je naša pravda, zna da bis e sve to njemu obilo o leđa I njemu sličnim. Presudio je sam sebi. Bio heroj u ratu, za mene je i sada heroj I bit će uvijek”, poručila je Tanjo.
Muriz Hadžiahmetović rođen je 26. januara 1969.godine kod Foče. Osvnovnu i srednju tehničku školu završio je u Foči, smjer šumarski tehničar. Do izbijanja agresije stanovao je i radio u Gacku. Izbijanjem agresije aktivno se uključio u Armiju Republike BiH i bio angažovan u fočanskoj elitnoj jedinici “Grom” koja se nalazila u sastavu Prve drinske udarne brigade gdje je obavljao dužnost komandira odjeljenja, kasnije komandira voda, a prilikom transformacije jedinica 1994.godine preuzeo je dužnost komandira interventne jedinice u sastavu “801 lahke brigade”.
Bio je i pripadnik jedinice Crni labudovi, sa njima je učstvovao u borbenim dejstvima na Treskavici i sarajevskom ratištu. Isticao se po discipline i vedrom duhu zbog čega je bio omiljen među saborcima. Zbog svojih ratnih zasluga dobio je značku “Zlatni ljiljan”.