Predstavnički dom Parlamenta Federacije danas nije po hitnoj proceduri razmatrao Prijedlog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Premijer Federacije Fadil Novalić upozorio je da se ovim ugrožava isplata penzija. Za vrijeme održavanja sjednice pred zgradom Parlamenta protestovali su policijski službenici, kojima bi penzije bez izmjena Zakona o policijskim službenicima ili Zakona o PiO-u bile smanjene i do 30%.
Iako je Prijedlog zakona o PIO-u trebao biti razmatran u hitnoj proceduri, do toga nije došlo. Federalni premijer Fadil Novalić kazao je da se na ovaj način ugrožava penzijski fond, te da će on prvi put iskoristiti ustavnu mogućnost i zakon ponovo vratiti u hitnu proceduru.
«Mogu sa sigurnošću reći – ako se danas ne usvoji novi zakon o PIO-u, Fond PIO-a će se urušiti i 410 hiljada ljudi će ostati bez primanja», istakao je Novalić.
Predsjednik Skupštine saveza udruženja penzionera FBiH Omer Omerefendić naveo je kako novi zakon predviđa da se penzije izračunavaju i daju onolike koliko su zaslužene.
Protiv hitne procedure bila je opozicija, ali i dio vladajuće koalicije.
«Zakon nije dobar, treba da se razmatra u formi nacrta, kako bismo dobili jedan kvalitetan tekst, kako ne bi bili oštećeni ni postojeći ni budući penzioneri», kazao je SBB-ov poslanik Nasir Beganović
Za HDZ-ovog Jozu Bagarića je nužno donijeti zakon i to je motiv zbog kojeg su išli u to.
«Zakon o PIO-u je samo jedan od onih zakona koji će doživjeti sličnu sudbinu zato što oni ne znaju šta hoće, ne postoji parlamentarna većina i ono što nude zapravo ne ide u prilog nikome», upozorava SDP-ov Damir Mašić.
Istovremeno, pred Parlamentom su se odvijali protesti policijskih službenika, koji su tražili da do drastičnog smanjenja njihovih penzija ne dođe. Traže ili izmjenu Prijedloga zakona o PIO-u ili Zakona o policijskim službenicima Federacije.
«Mi smo jučer pristali na 5%, mi smo to prihvatili, ali nemojte da to bude 30%, da policijski službenici koji odu u peziju budu na prosjačkom štapu», podsjeća Dragan Škulj, predsjednik Saveza sindikata policije i uposlenika MUP-a FBiH.
Poslanici SBB-a, koji su glasali protiv hitne procedure, pozvali su premijera Novalića da podnese ostavku ako ne može garantovati isplatu penzija.
VIDEO: Predstavnički dom PFBiH okončao vanrednu sjednicu
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH okončao je vanrednu sjednicu na kojoj je usvojio predložene izmjene i dopune Zakona o federalnim upravnim taksama i tarifi federalnih upravnih taksi, kojima se uvode dvije nove takse.
To je taksa za rješenje o prijemu državljanstva za osobe koja imaju status izbjeglice, a koja iznosi 100 KM.
Druga je taksa za posebnu saglasnost za obavljanje poslova fizičke zaštite novčanih riznica, praćenje, osiguranje prijevoza novca i prijevoza novca, vrijednosnih papira i dragocjenosti, poslove zaštite pravnih osoba u čijoj strukturi kapitala Federacija ima vlasnički udio, kao i pravnih osoba koje proizvode, rabe i skladište radioaktivne tvari, eksploziv, nuklearno gorivo i otpatke te za ljude i čovjekov okoliš druge opasne i štetne tvari, koja iznosi 30 KM.
Dodatno, ukida se plaćanje porezne takse za uvjerenje o stanju poreskih obaveza u iznosu od 15 KM.
Također, poslanici su usvojili i predložene izmjene Zakona o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava u Federaciji BiH, Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja građana u postupku privatizacije, a koje se tiču tehničke korekcije navedenih zakona.
Predložena izmjena Zakona o matičnim knjigama nije usvojena, nakon čega je federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara poslanicima poručio da se izmjena odnosila samo na ispunjavanje presuda Ustavog suda FBiH.
Čampara: SBB i i opozicija nisu prihvatili provedbu presude Ustavnog suda FBiH
Zakon o PIO-u srušio je Savez za bolju budućnost (SBB), kao naš koalicioni partner, iako penzioneri zdušno podržavaju taj zakon. Zakon, nažalost, nije prošao u hitnoj proceduri, iako je to bio zahtjev penzionera, te je sada došlo do situacije da je dovedena u pitanje stabilnosi samog penzionog fonda i sudbina 410.000 penzionera – kazao je u izjavi za Fenu federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara.
On je, komentirajući događanja na današnjoj vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) napomenuo da se u slučaju Zakona o izmjenama i dopunama o matičnim knjigama, koji danas također nije usvojen, radi o provođenju presude Ustavnog suda FBiH.
– Mi smo svi dužni provoditi konačne presude ustavnih sudova, ne komentarišući ih. One su konačne, izvršne i obvezujuće – podvukao je ministar Federalnog MUP-a.
Dodao je da su i u ovom slučaju članovi SBB-a bili suzdržani ili protiv, ali da ne želi govoriti o opoziciji.
– Opozicija ima pravo da se ponaša onako kako hoće, nije član vladajuće strukture, ali vladajuća struktura je, prije svega, prva pozvana, kao vlada i kao parlament, da provodi odluke Ustavnog suda FBiH – kazao je Čampara.
Na sutrašnjoj redovnoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, između ostalog, naći će se i Izvještaj o radu MUP-a FBiH i Federalne uprave policije, a očekivanja ministra Čampare su, kako je rekao, nakon današnjih događaja, a posebno nakon obaranja Zakona o matičnim knjigama, da će opet politikanstvo i sitniji stranački interesi određivati sve.
– Ubijeđen sam da sutra neće proći nijedna tačka niti će biti usvojena. Mada, na kraju krajeva, to je manje bitno, sve je to već prošlo i usvojeno na Domu naroda. Međutim, stvar je u tome da će se, i pored najboljih rezultata postignutih u Federalnoj upravi policije u zadnje tri godine, politikantstvo opet uvući i oboriti te izvještaje – zaključio je Čampara.
federalna.ba