Doktor Baškim Bajrami rođen je u Prizrenu, Kosovo gdje je diplomirao na Medicinskom fakultetu. U Sarajevu je položio specijalistički ispit iz obiteljske medicine. Na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu završio postdiplomski studij “Međunarodni odnosi i diplomacija”.Doktorant je na Internacionalnom univerzitetu Goražde – Fakultet zdravstvenih nauka i asistent na Fakultetu zdravstvenih nauka Internacionalnog univerziteta Goražde. Radi u Domu zdravlja “Dr. Isak Samokovlija” Goražde na poslovima specijaliste obiteljske medicine. Bajrami je između ostalog i delegat Skupštine Ljekarske komore Federacije BiH, član Upravnog odbora Udruženja doktoraobiteljske medicine i predsjednik Podružnice Udruženja za BPK Goražde, kao i član Predsjedništva Nezavisnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu FBiH i predsjednik Reprezentativnog sindikata Doma zdravlja “Dr. Isak Samokovlija” Goražde.
Za gorazdeportal.com dr. Baškim Bajrami govorio je o dolasku iz Prizrena u Goražde, o političkom angažmanu u Našoj stranci, o unapređenju zdravstva, socijalne politike, obrazovanja…
Poštovani dr. Bajrami, rođeni ste u Prizrenu na Kosovu, vaša supruga Fahrija u Bijelom Polju u Crnoj Gori, kako ste se upoznali i kako ste odlučili da vaš život nastavite u Goraždu i Bosni i Hercegovini?
Baškim Bajrami: Uz srdačne pozdrave Vašim cijenjenim čitaocima portala kao i Vama lično, želim ovim putem da izrazim duboku zahvalnost što ste izabrali baš mene za ovaj (pred)izborni intervju i dali prostora da svoje stavove, težnje, nade i ideje izložim Vama i javnosti Goražda i Bosne i Hercegovine.
Iako smo rođeni izvan Bosne i Hercegovine (a opet, u nekada zajedničkoj nam domovini, Fahrija – u Bijelom Polju, a ja u Prizrenu) ponosimo se na naše 3 domovine (Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Kosovo) jer su one spoj naše ljubavi, kulture i tradicije.
Fahriju (rođena Balijagić) upoznao sam u Prizrenu, mom rodnom gradu, gdje je završila Višu pedagošku školu, a kasnije i Pedagoški fakultet u Sarajevu, te je na istom fakultetu i magistrirala odgojne nauke. Trenutno je na doktorskom studiju.
Ponosni smo na naša 2 sina, Aldina i Hanisa, koji su studenti farmacije i fizioterapije.
Ja sam, uz diplomu Medicinskog fakulteta, završio i postdiplomski studij na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu (oblast međunarodni odnosi i diplomacija) a trenutno spremam doktorski rad na Internacionalnom univerzitetu u Goraždu.
Foto: Prizren
Zašto ste napustili Prizren, vrlo lijep grad, i odlučili se za Goražde, i postoji li nešto po čemu su slična ova dva grada?
Baškim Bajrami: Zbog ratnih dešavanja na Kosovu maja 1999. godine u toku teških razaranja Prizrena i čitavog Kosova napustili smo svoj rodni grad i sa dvoje malodobne djece krenuli u neizvjesnost. Put nas je doveo do Priboja, a sudbina vezala za Goražde, grad heroj, koji je, iako s teškim posljedicama rata, prihvatio mene i moju porodicu na čemu sam do kraja svog života zahvalan.
Goražde i Prizren vezuju slična orijentalna arhitektura (stari dijelovi oba grada) kao i savremena urbana infrastruktura, veoma sličan mentalitet građana, gradovima sa vjekovnom međuvjerskom tolerancijom, tradicijom, kulturom, jezikom kao i sveukupnom baštinom koja vuče korijene iz zajedničkih srednjovjekovnih, osmanskih, južnoslavenskih i jugoslavenskih veza čineći bit zajedništva kojima smo odgajani kako u porodici tako i društvenom okruženju, na ovim tužnim ali prkosnim balkanskim prostorima.
Foto: Goražde (fotografiju napravio dr.Baskim Bajrami)
Koje godine ste došli u Goražde i kako su vas ljudi primili i kako se danas osjećate u gradu na Drini?
Baškim Bajrami: Krajem juna 1999. godine dolazim u Goražde, jer sam dobio ponudu za posao doktora medicine od strane (sada rahmetli) dr. Edine Čengić, tadašnje direktorice Doma zdravlja, kojoj sam neizmjerno zahvalan jer mi je omogućila da svoj dalji rad i egzistenciju nastavim u ovoj sredini.
Iz zahvalnosti prema goraždanskoj dobrodošlici, gostoljubivosti, srdačnosti, nesebičnosti te pruženim rukama pomoći, svim svojim bićem, ja i supruga Fahrija, a nadamo se uskoro i naši sinovi, pomagali smo, pomažemo i pomagaćemo sve stanovnike ovih krajeva.
Skoro dvije decenije živite u Goraždu sa suprugom i dva sina. Namjeravate li ostati u Goraždu, kako danas gledate na cjelokupnu situaciju i šta bi ste voljeli promjeniti.
Baškim Bajrami: Dvadeset godina našeg bivstvovanja u Goraždu čini nas bogatijim za jedno veliko iskustvo koje ne može biti ničim izmjereno i to nosimo u svojim srcima za sva vremena. Zato imamo legitimno pravo ne da kritikujemo već da našim bogatim iskustvom doprinesemo razvoju, obrazovanju, promociji i sveukupnoj dobrobiti kako za sam grad Goražde tako i za sve njegove stanovnike. Naše iskustvo, znanje i ideje mogu biti samo poticaj da se ide brže, bolje i snažnije u ljepšu budućnost.
Goražde može biti još uredniji, čistiji, turistički investiciono privlačniji grad koji svojim privrednim, kulturnim, obrazovnim i tradicionalnim potencijalom mami strane turiste i investitore, a našim građanima čini mjesto ugodnog življenja i sigurne egzistencije. Dalja ulaganja domaćih i stranih investitora, uz pojednostavljene procedure otvaranja državnih i privatnih firmi industrijske prizvodnje, poljoprivrede, stočarstva i zdrave eko-hrane može biti ogromna magnetna sila za svakog građanina Goražda i šire regije za opstojnost, za rast zaposlenosti i povećanje životnog standarda, što svim svojim bićem priželjkujem, jer ovaj grad to i zaslužuje.
Video: Naša stranka i tačka!
Odlučili ste se i politički angažirati i izabrali ste Našu stranku? Vi ste se kandidovali za Parlament Federacije BiH a supruga Fahrija je na listi za Skupštinu kantona. Zašto ste baš izabrali Našu stranku?
Baškim Bajrami: Naša stranka je politička organizacija građana koja svojim programom nudi rješenja koja mogu biti generator promjena što žele svi građani kojima je u srcu Bosna i Hercegovina. Mladi, obrazovani, nekorumpirani i politički svjesni članovi Naše stranke bili su naš izbor.
Dosadašnja profesionalna iskustva, mnogo ideja i naše znanje i obrazovanje – spojnica su našeg političkog angažmana u Našoj stranci. Velika je čast ali i ogromna obaveza biti na listi Naše stranke za predstojeće izbore, i mi smo ovu čast prihvatili, i pored svih ostalih obaveza oko doktorskog studija kako Fahrijinog, tako i mog, s nadom u moguće promjene koje će ovi izbori donijeti a sa najiskrenijim željama u prosperitet Goražda, BPK, Federacije i same Bosne i Hercegovine.
Foto: Doktor Baškim Bajrami sa suprugom Fahrijom
Vrlo ste aktivni na društvenim mrežama i nastojite ponuditi rješenja za unaprjeđenje kvaliteta života. Za gorazdeportal.com krenut ćemo od zdravstva. U sklopu kampanje između ostalog rekli ste da ćete se zalagati za zakonsko jačanje prava i obaveza pacijenata, i kažete da ćete se zalagati za ukidanje liste čekanja u našim bolnicama. Međutim spisak onoga što namjeravate uraditi i podići zdravstvo na veći nivo je puno veći. Možete li nam reći šta sve namjeravate uraditi za zdravstvo ako dobijete povjerenje građana?
Baškim Bajrami: Federalni parlament je mjesto zakonodavne vlasti i primarni zadatak moga rada, ukoliko budem izabran u Zastupničkom domu, biće predlaganje zakonskih rješenja koja će biti u službi građana. Amandmanima na drugačije zakonske prijedloge nastojat ću da poboljšam, pojednostavim i poslušam glas naroda te artikulišem njihove nade i težnje za opće dobro i interese građana.
Zdravstvo je danas u dubokoj krizi jer sistemski nije riješeno pitanje njegovog funkcionisanja uzimajući u obzir i veliku rascjepkanost nadležnosti o pravima, obavezama i (ne)odgovornostii federalnih i kantonalnih zakonodavnih i izvršnih institucija. Svima, a naročito ljekarima, mora biti, na prvom mjestu, dobrobit pacijenata te s tim ciljem, Naša stranka a i ja lično, imamo zacrtane prijedloge zdravstvene politike kako poboljšati status pacijenata ali i zdravstvenih profesionalaca. Napomenut ću samo par prijedloga, a to je da pacijentu budu otvorena vrata svih zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH bez obzira iz kog kantona dolazi. Sve kapacitete zdravstvenih ustanova, bilo javnih ili privatnih koje moraju biti zakonski ravnopravne, staviti u službu građana, naročito za najsofisticiranije dijagnostičke pretrage a za koje postoje tzv. liste čekanja.
Foto: Neka od rješenja za bolje zdravstvo u BPK i FBiH
Zdravstvo nije jedina oblast u kojoj je Naša stranka i vi doktore Bajrami pokazali potrebu za reformama i unapređenjem. Takođe navodite potrebu donošenja boljeg ustava, pravednijeg izbornog sistema, te efikasniju javnu upravu bez diskriminacije. Možete li nam to malo pojasniti?
Baškim Bajrami: Glomazni administrativni, birokratski i nefunkcionalni aparat na federalnom i kantonalnim nivoima mora biti prioritetna tema svih pregovora relevantnih političkih subjekata kojima je stalo da se budžetski novac usmjeri građaninu u cilju poboljšanja njegovog socijalnog, finansijskog i životnog okruženja. Federaciju moramo redefinisati ustavnim reformama a također i kantone, jednom novom političkom i teritorijalnom organizacijom, uzimajući u obzir funkcionalnost, jednostavnost, finansijsku održivost, ravnopravnost, privredni razvoj, regionalnu, kulturnu, višenacionalnu, tradicionalnu i svaku drugu komparativnu prednost u odnosu na sadašnju organizaciju FBIH.
Decentralizacija vlasti DA ali sa što manje administriranja a što više novca u proračunima za socijalnu zaštitu (za ranjive kategorije stanovništva, ratne vojne invalide, demobilisane borce, porodilje, porodice sa više djece, samohrane majke i djecu bez roditeljskog staranja). Novca mora biti za đake, studente, postdiplomce, kao i za one koji svoje visoko obrazovanje žele steći na stranim univerzitetima. Informatizacija javne uprave može obezbijediti preusmjeravanje budžetskog novca i za efikasniju borbu protiv siromaštva, ravnomjerni razvoj svih dijelova Federacije BiH kao i privlačenje stranih investicija. Najbolji primjer za ove moje tvrdnje jeste Estonija, bivša sovjetska republika, sada članica Evropske unije, koja štedi ogroman novac jer nema “papirologiju”.
Zar može biti diskriminacije ukoliko imamo funkcionalnu, obrazovanu, mladu, ekspertnu i nestranačku e-javnu upravu?
Foto: Baškim Bajrami
Socijalna zaštita je možemo tako reći dijelom vezana i zdravstvenu zaštitu što je vaše primarno zanimanje. Međutim nudite rješenja i kada je u pitanju socijalna sigurnost. Povećanje niskih naknada za dječiji doplatak i izrada socijalnih karti samo su neke od mjera koje namjeravate poduzeti. Šta su vam još namjere u ovoj oblasti?
Baškim Bajrami: Socijalno poduzetništvo je dokazano dobra praksa uključivanja marginalnih i ranjivih grupa u tržište rada i odnosi se na zapošljavanje ili obuku teže zapošljivih kategorija stanovništva s različitim vrstama i stepenom invaliditeta. Centri za socijalni rad, naročito u manjim mjestima i kantonima, imaju slabu finansijsku podršku. Ulaganjem većih sredstava, otvorio bi se prostor za kvalitetnije pružanje usluga. No, ono što bi tome prethodilo bilo bi određivanje cijena socijalnih usluga koje se plaćaju iz budžeta, ali na ravnopravnoj i zdravoj konkurencijskoj osnovi javnog i privatnog sektora. Osobe s istom vrstom i najvećim stepenom invaliditeta, koje ostvaruju prava na invalidninu, dodatak za pomoć i njegu prve grupe i ortopedski dodatak u 100% iznosu imaju naknade koje veoma variraju u odnosu na to radi li se o ratnom ili neratnom invaliditetu. Mi smatramo da ova diskriminacija treba biti izbrisana.
Polažete veliku važnost i kada je su u pitanju informacione tehnologije. Šta su vam prioriteti u toj oblasti?
Baškim Bajrami: Realizacijom politike razvoja informacionih tehnologija želimo: obezbijediti internet do svakog domaćinstva, postići rast IcT industrije, uspostavljanje e-uprave i e-tržišta, podići stepen zaštite životne sredine, te poboljšati obrazovnu strukturu za razvoj IcT sektora u Federaciji i u BiH.
Kada je u pitanju obrazovanje predlažete rješenja za unaprjeđenje odgojno –obrazovnog procesa od predškolskog pa do visokog obrazovanja. Recite nam samo neke od stvari koje ćete nastojati unaprijediti.
Baškim Bajrami: U cilju oživljavanja naučno-istraživačkih kapaciteta u BiH, kao jednog od bitnih resursa za opstanak i napredovanje svakoga društva u 21. stoljeću, odlučni smo za formiranje centara za naučno istraživački rad (NIR) na visokoškolskim ustanovama, te povezivanje uspješnih NIR centara s EU NIR institutima, što bi omogućilo pripremu i konačno apliciranje ovih institucija za potpore iz EU fondova. Drugi cilj nam je osnivanje javne institucije Fonda za nauku što podrazumijeva uspostavu jasnog modela na nivou države, entiteta ili kantona kojim bi se omogućilo kontinuirano, transparentno i fokusirano finansiranje postojećih naučnih institucija.
Foto: dr. Baškim Bajrami
Šta još planirate pokrenuti u Parlamentu F BiH zastupajući interese stanovnika BPK i Goražda?
Baškim Bajrami: Naše politike održivog razvoja podrazumjevaju odgovorno prostorno planiranje, rješavanje problema zagađenja bosanskohercegovačkih gradova, uz primjenu standarda energetske i energijske efikasnosti, promjeni sistema izdavanja okolinskih dozvola, ali i uvođenje i primjena zelenih javnih nabavki, te promjenu politike razumnog korištenja vodenih i energetskih resursa u našoj državi, pa sve do stvaranja “pametnih gradova (smart cities)” kojim se označavaju gradovi u kojima su optimizirani uslovi za život građana, između ostalog i primjenom visokotehnoloških rješenja koja su dalje omogućila značajne uštede budžetskih sredstava ali i poboljšanje ekoloških uslova.
Fokusirat ćemo se i na ekonomska pitanja. Naša stranka nudi niz riješenja i za ovu oblast od vitalnog značaja: pravednije oporezivanje, jeftiniju i jednostavniju administraciju, stimulisanje zapošljavanja, podršku domaćim i stranim investicijama, smanjenju potrošnje javnog sektora, kao i niz programa za rast industrijske proizvodnje, poljoprivredno-prehrambenog sektora i otvaranja tehnoloških centara u blizini velikih inovativnih preduzeća.
Šta bi bila na kraju ovog razgovora poruka stanovnicima Goražda?
Baškim Bajrami: Ne bih želio da građanima Goražda ali i BiH kažem stereotipnu poruku tipa glasajte za mene i Našu stranku, već ću parafrazirati, za mene, najboljeg svjetskog književnika Paola Koelja koji kaže: ne vraćajmo se u prošlost, već hajmo izmisliti budućnost!
gorazdeportal.com