Oko 300 spasilaca i danas je bezuspješno tragalo za tijelom mladića Aldina Mulića. Uprkos snijegu, niskim temperaturama i drugim poteškoćama danas je pretraženo više od 100 kilometara rijeke Bosne.
Pripadnici Federalne uprave civilne zaštite svoju mobilnu bazu danas su iz Visokog prebacili u Zenicu odakle su koordinisali s više od 300 spasilaca koje su sačinjavali pripadnici FUCZ, kantonalne i gradske civilne zaštite, Specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona te oko stotinu volontera koji su se dobrovoljno prijavili da pomognu u pronalasku tijela Aldina Mulića.
U sklopu današnje akcije nekoliko timova pretraživalo je obale rijeke Bosne s obje strane na primarno na potezu od Zenice do Doboja, a članovi kantonalnih službi civilne zaštite i pripadnici FUCZ pretraživali su i lokalitete u Sarajevu, Visokom i Kaknju.
Tokom današnje akcije akcenat se stavio na pretraživanje tzv. “džepova” gdje voda često nanosi materijal, mostove, brane u zeničkom naselju Kanal i u TE Kakanj te ušće gdje se Lašva ulijeva u rijeku Bosnu.
Osim niskih temperatura, snijega i nepristupačnog terena, posebnu opasnost za spasioce danas su predstavljala minska područja u okolini Maglaja zbog čega je svim volonterima preporučeno da teren ne pretražuju sami već samo uz stručne timove FUCZ koji poznaju teren.
Zbog još uvijek visokog vodostaja rijeke Bosne i materijala kojeg sa sobom nosi i danas su van funkcije bile aktivnosti na vodi i pod vodom, a u Zavidovićima je korištena u mehanizacija na jednom dijelu rijeke Bosne gdje se sumnjalo da bi moglo biti tijelo Mulića s obzirom na to da je rijeka Bosna na tom mjestu napravila “džep”.
Aktivnosti na pronalasku tijela Aldina Mulića bit će nastavljene i narednih dana, a direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak u ranijoj izjavi za Klix.ba je kazao kako će, ako se do 11. dana ne pronađe tijelo, pojačati aktivnosti na terenu s obzirom na to da bi od tada do 21. dana tijelo trebalo izaći na površinu, ako se radi o mokrom utapanju.
Kod mokrog utapanja udahom voda ulazi u pluća i sprječava razmjenu plinova, odnosno, oksigenaciju krvi. Utopljenik nakon toga najčešće potone na dno ili “lebdi” na nekoj dubini. Suho utapanje je zapravo mišićni grč oko glasnica, koji nastaje naglo. Grč je toliko jak da se unesrećenome potpuno zatvori dišni put i on se uguši, a pri tome voda ne stigne do pluća zbog čega tijelo često pluta na površini vode.
klix.ba